W ramach współpracy, której bezpośrednim celem jest wytworzenie pierwszego, prototypowego urządzenia, Pure Biologics opracuje innowacyjny filtr do dializy krwi oparty o technologie aptamerowe platformy PureApta™, natomiast Relitech skonstruuje urządzenie medyczne do wykonania powyższej procedury, bazując na swojej opatentowanej technologii. Proces, którego celem jest opracowanie proof-of-concept urządzenia, potrwa ok. 14 miesięcy. Szacowany koszt tego etapu po stronie spółki wyniesie 450 tys. zł. Zgodnie z założeniami kontraktu, w przypadku sukcesu naukowego projektu, system zostanie następnie zaoferowany dużym podmiotom medycznym, dla których będzie stanowił uzupełnienie oferty w obszarze dializy i aferezy.
Umowa z Relitech jest trzecim w ostatnich miesiącach przypadkiem współpracy Pure Biologics z zewnętrznymi partnerami w zakresie projektów realizowanych w oparciu o opracowaną i opatentowaną platformę aptamerową PureApta™. Spółka poszukuje kolejnych dużych partnerów, z którymi mogłaby realizować projekty na atrakcyjnych warunkach biznesowych. – Podpisana z Relitech umowa stanowi kolejne potwierdzenie atrakcyjności i potencjału opracowanej przez Pure Biologics platformy aptamerowej. Liczymy, że w przypadku sukcesu prac B+R, w dość nieodległej perspektywie, sprzedaż projektu przyniesie istotne korzyści finansowe naszej spółce. Dostrzegamy duże zainteresowanie możliwościami naszej platformy aptamerowej oraz naszym know-how i doświadczeniem w tym obszarze. Od połowy ubiegłego roku nawiązaliśmy już trzy współprace, każda z nich opiera się na innym modelu biznesowym. Prowadzimy różne rozmowy i nie wykluczamy kolejnych aptamerowych sojuszy – tłumaczy dr Filip Jeleń, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes zarządu Pure Biologics. Zakładając sukces projektu, potencjalny rynek dla przełomowej terapii w samej Europie szacowany jest na ponad 2 mld euro rocznie. – Nieustannie poszukujemy nowych obszarów rozwoju. Współpracę z Pure Biologics traktujemy jako wspaniałe wyzwanie i ogromną szansę biznesową. Obszar aptamerów jest dla nas niezwykle ciekawy. Liczymy, że uda nam się wspólnie opracować przełomową metodę terapii – komentuje Ivar Donker, dyrektor Relitech BV.
Opracowywany przez Pure Biologics filtr ma za zadanie eliminować z płynów ustrojowych toksyny mocznicowe (ang. uremic toxins), pojawiające się przy takich schorzeniach, jak przede wszystkim zaawansowana CKD. Jest to uciążliwa, bolesna choroba, prowadząca do śmierci, często w wyniku powikłań kardiologicznych lub całkowitej utraty funkcji nerek. Według statystyk, od momentu rozpoczęcia leczenia dostępnymi aktualnie metodami, w pierwszym roku kuracji umiera 15-20% pacjentów. Niespełna połowa przeżywa pięć lat. Chorzy żyją średnio o 25 lat krócej niż zdrowe osoby. CKD dotyka średnio na świecie 310 osób na milion, jednak dla Europy Zachodniej jest to już 478 osób. Jednocześnie zapadalność rośnie w tempie 5,5% rocznie.
KOMENTARZE