Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pure Biologics wybrał potencjalnego partnera do realizacji badań przedklinicznych w projekcie leku PB001
Pure Biologics wybrał potencjalnego partnera do realizacji badań przedklinicznych w projekc

Spółka Pure Biologics – lider na polskim rynku technologii selekcji in vitro przeciwciał i aptamerów – w trybie zapytania ofertowego wytypowała partnera, z którym planuje zrealizować pierwszy panel badań przedklinicznych dla projektu rozwoju leku immunoonkologicznego PB001 (MultiBody). Przedmiotem planowanych prac badawczych mają być trzyetapowe badania in vivo w modelu mysim. Badania przedkliniczne spółka może rozpocząć jeszcze w tym roku.

 

 

W postępowaniu publicznym wyłoniono spółkę Timeline Bioresearch ze Szwecji – uznaną jednostkę badawczą z Europy z doświadczeniem naukowym gromadzonym od 1997 r. – Spółka ta i prowadzący ją zespół ekspertów ma duże doświadczenie w realizowaniu badań w modelach zwierzęcych w obszarze immunoonkologii, a także z modelami raka jelita grubego i odbytu. Doskonale wpisuje się więc w potrzeby projektu PB001. Jest to spółka z udokumentowaną historią realizacji podobnych projektów, spełniająca wszystkie standardy branży biopharma. Jesteśmy przekonani, że uzyskane rezultaty i poziom jakości badań spełnią również oczekiwania potencjalnych partnerów w przypadku rozmów o komercjalizacji kandydatów na lek w projekcie PB001 – komentuje dr Przemysław Jurek, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju Pure Biologics. Panel przedkliniczny został bardzo efektywnie zaplanowany i dzięki temu możliwe będzie uzyskanie szerokiego spektrum informacji, mimo nielicznej próby badanej. Badanie przedkliniczne zostanie przeprowadzone na myszach z ludzkim układem odpornościowym oraz z ludzkim guzem (rak jelita grubego i odbytu). Testowane będą efekty biologiczne bispecyficznego przeciwciała rozpoznającego cele molekularne wytypowane w ramach proponowanego przez spółkę mechanizmu działania leku. 

– Dzięki tak zaplanowanemu panelowi będziemy mogli zweryfikować hipotezę o biologicznym mechanizmie działania rozwijanego przez nas kandydata na lek w modelu in vivo (żywym organizmie). Poznamy zatem odpowiedź na pytanie, czy proponowany mechanizm terapeutyczny ma szansę zadziałać w organizmie pacjenta z rakiem jelita grubego i odbytu? Będziemy również wiedzieć, czy prawidłowo dobraliśmy model mysi do dalszych badań, jaka jest maksymalna tolerowana przez organizm dawka i czy przynosi efekt w postaci zmniejszenia guza? Uzyskamy szereg informacji o profilu odpowiedzi immunologicznej organizmu na podaną substancję badaną – twierdzi dr Przemysław Jurek. – Po uzyskaniu obiecujących wyników w ramach pierwszego etapu, możliwe będzie zaplanowanie kolejnych etapów przedklinicznych, takich jak analiza efektywności (skuteczności) wszystkich rozwijanych kandydatów na lek. Każdy z nich ma nieco inne parametry biofizyczne, a dzięki badaniom w ramach kolejnych paneli będziemy mogli wybrać te najbardziej obiecujące – dodaje. Zgodnie z procedurą, kolejnym krokiem jest ustalenie szczegółów i podpisanie umowy z wykonawcą – szwedzkim Timeline Bioresearch. Przedstawiciele spółki spodziewają się, że badanie przedkliniczne rozpocznie się nawet przed końcem 2020 r.

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter