Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pure Biologics stawia na szybki rozwój i komercjalizację projektów już w fazie badań przedklinicznych
Pure Biologics, polska firma biofarmaceutyczna specjalizująca się w realizacji własnych projektów innowacyjnych oraz badaniach kontraktowych, zamierza komercjalizować swoje projekty już w fazie badań przedklinicznych. Prezes Spółki Filip Jeleń zaznacza, że na rynku pojawiają się wielomilionowe transakcje dotyczące komercjalizacji projektów na tak wczesnym etapie. Pure Biologics rozwija projekty z zakresu R&D leków biologicznych, które są bardzo ciekawym obiektem inwestycyjnym.

 

Jak zaznacza Prezes Pure Biologics Filip Jeleń w wypowiedzi dla ISBnews, na rynku pojawiają się wielomilionowe transakcje projektów już w fazie przedklinicznej. – Dane rynkowe pokazują, że w ostatnich latach 2/3 umów partneringowych w przypadku leków biologicznych zawieranych było na etapie przedklinicznym. Równocześnie trendy wskazują na wzrost średniej wartości kontraktu oraz wzrost liczby samych kontraktów – komentuje. 

Zazwyczaj firmy biotechnologiczne i biofarmaceutyczne specjalizujące się w opracowywaniu nowych, innowacyjnych cząsteczek i terapii starają się skomercjalizować projekt po przeprowadzeniu I/II fazy badań klinicznych. Jednak prowadzenie badań klinicznych wymaga dużych nakładów finansowych i nie każda firma jest w stanie samodzielnie je przeprowadzić. Badania kliniczne prowadzone są w celu potwierdzenia klinicznych i farmakologicznych skutków działania testowanego leku (lub terapii) oraz określenia jego bezpieczeństwa i skuteczności. Pierwsza i druga faza badań klinicznych prowadzona jest na stosunkowo niewielkiej grupie osób (I faza – około 100 zdrowych ochotników, II faza – grupa kilkuset chorych ochotników), w fazie trzeciej powinno wziąć udział kilka tysięcy pacjentów.

Komercjalizacja projektów biofarmaceutycznych we wczesnych fazach badań klinicznych ma wiele zalet. Firma rozwijająca projekt ponosi koszty związane z organizacją i przeprowadzeniem badań klinicznych, ale znacząco zwiększa szansę na szybką i opłacalną komercjalizację projektu. Firma, która decyduje się na inwestycję, ma większą pewność, że kolejne fazy badań klinicznych potwierdzą skuteczność działania leku lub terapii i ponosi relatywnie mniejsze ryzyko związane z nietrafioną inwestycją. Finalnie szybciej wprowadzi produkt na rynek i szybciej ten zacznie przynosić korzyści finansowe.

Pure Biologics zamierza komercjalizować swoje projekty już w fazie badań przedklinicznych. Rozwijane w spółce projekty mają duże szanse na komercjalizację na wczesnych etapach rozwoju. Prezes Pure Biologics twierdzi – Na etapie przedklinicznym leki biologiczne mają nawet dwu-, trzykrotnie wyższe szanse na dojście do rynku niż małe cząsteczki, nasze projekty są dla branżowych graczy bardzo ciekawym obiektem inwestycyjnym.

Obecnie firma prowadzi trzy projekty z obszaru immunoonkologii z potencjałem wykorzystania w terapii raka jelita grubego i odbytu, raka płuc oraz nowotworu piersi. Pure Biologics specjalizuje się w pracach z obszarów R&D innowacyjnych leków biologicznych i testów diagnostycznych. Prowadzone badania rozpoczynają się od wyboru celu molekularnego, poprzez opracowanie cząsteczki, po etap badań klinicznych. Głównym obszarem działalności jest opracowanie nowych terapii oraz metod diagnostycznych w obszarze immunoonkologii i chorób rzadkich.

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter