Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pure Biologics rozpoczyna badania in vivo w projekcie PB004

Pure Biologics, polska firma biofarmaceutyczna rozwijająca leki biologiczne oraz terapie pozaustrojowe oparte o przeciwciała i aptamery, poinformowała o podpisaniu umowy badawczej z The Jackson Laboratory (JAX), wiodącą amerykańską firmą świadczącą usługi badań na zwierzętach na całym świecie, aby rozpocząć pierwsze pilotażowe przedkliniczne badanie in vivo w projekcie PB004, którego celem jest opracowanie kandydata na lek – przeciwciała immunoterapeutycznego mającego zastosowanie onkologii.

 

Projekt PB004 prezentuje nowatorską koncepcję terapeutyczną leczenia guzów litych i białaczki, w której cząsteczka bispecyficznego leku stymuluje infiltrujące guz komórki NK (naturalnych zabójców) do niszczenia komórek nowotworowych posiadających na powierzchni antygen związany z nowotworem – białko ROR-1. Głównym celem badania farmakokinetycznego, realizowanego we współpracy z The Jackson Laboratory, jest wygenerowanie danych, które mogą pomóc przewidzieć okres półtrwania cząsteczki PB004 u pacjentów z nowotworem. Okres półtrwania w ludzkim krwiobiegu przeciwciał (w tym przeciwciał terapeutycznych) oraz ludzkiej albuminy osocza krwi jest determinowany przez noworodkowy receptor Fc (FcRn), obecny na komórkach wyściełających naczynia krwionośne. Z tego powodu farmakokinetyka PB004 będzie badana na genetycznie zmodyfikowanych myszach z ludzkim FcRn oraz pozbawionych mysiego odpowiednika albuminy.

Zarząd Pure Biologics oczekuje, że badanie rozpocznie się na początku maja bieżącego roku i potrwa około dwóch miesięcy. – Badania in vivo to kluczowy kamień milowy w przedklinicznym rozwoju PB004. Wyniki eksperyentu będą miały duży wpływ na dawkowanie leku u pacjentów i będą ważnym parametrem dla projektowania rozwoju klinicznego PB004 – mówi dr Peter Spee, Chief Scientific Officer w Pure Biologics.

Źródła

Fot. Pure Biologics

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter