Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ptasi wirus zwalcza raka prostaty?
17.04.2013
Ptasi wirus zwalcza raka prostaty?

Czy to możliwe, żeby ptasi wirus Newcastle mógł być zdolny do niszczenia komórek raka prostaty? Okazuje się to całkiem prawdopodobne, biorąc pod uwagę najświeższe odkrycie naukowców z Virginii.

Cała sprawa dotyczy zmutowanego wirusa Newcastle, przez którego chorują kurczaki, jednak u ludzi nie wywołującego choroby. Badania wykazały, że potrafi on zlikwidować komórki raka prostaty, włączając w to hormonooporne komórki.

 

Wirus choroby Newcastle atakuje domowe i dzikie gatunki ptaków, szczególnie kury. Wśród hodowców budzi prawdziwy postrach, gdyż potrafi zdziesiątkować populację drobiu. U ludzi w zasadzie nie powoduje bezpośredniego zagrożenia zdrowia. Występują jedynie łagodne objawy grypopochodne oraz zapalenie spojówek. Pierwsze doniesienia antynowotworowym działaniu wirusa Newcastle pochodzą z 1950 roku. W tamtych czasach jednak niedoskonałości posiadanej wiedzy technologicznej nie pozwoliły na wdrożenia go do leczenia. Obecnie zmodyfikowany wirus pozwolił na specyficzną interakcję z komórkami raka prostaty i co najważniejsze replikuje tylko w obecności antygenu specyficznego dla tego typu komórek.

 

Problem prostaty rok rocznie dotyka bardzo wielu mężczyzn. Według oficjalnych szacunków co 6 mężczyzna zachoruje na raka prostaty. Pacjenci przyjmują zazwyczaj standardowe leczenie chemioterapią lub hormonami, jednak powoduje to szkodliwe skutki uboczne. Zastosowanie nowej terapii budzi nadzieje nie tylko samym faktem leczenia choroby, ale również możliwością znacznego podwyższenia komfortu leczenia poprzez likwidację skutków ubocznych. Możliwości zastosowania nowej terapii brzmią świetnie, jednak to przyszłość pokaże, jak nowa metoda sprawdzi się na pacjentach.

Krzysztof Bulenger

Źródło:

  1. http://www.sciencedaily.com/releases/2013/04/130408142644.htm
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Newcastle_disease
KOMENTARZE
Newsletter