Dr Ilona Tańska, szefowa konkursu, mówi:
- Polska od 2004 roku udziela pomocy i bierze udział w debacie na temat rozwoju międzynarodowego. Przeznacza na ten cel coraz wyższy odsetek pieniędzy z budżetu państwa: w 2007 r. polska Oficjalna Pomoc Rozwojowa wyniosła 1 005 029 852 PLN. Zaangażowanie młodych naukowców w kształtowanie polityki rozwojowej jest konieczne, żeby zapewnić polskiej pomocy wysoką jakość. Mamy nadzieję, że wraz z konkursem rozpocznie się współpraca w tej dziedzinie z nagrodzonymi naukowcami z Gdańska, Łodzi, Szczecina, Warszawy i Zabrza. Chcemy też, żeby głos polskich naukowców był słyszany w światowej dyskusji na temat metod pomocy krajom rozwijającym się.
Konkurs został zorganizowany po raz pierwszy. Jest współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2008 r.
Byliśmy zdziwienie tym, że wśród projektów dominowały nauki ścisłe. Spodziewaliśmy się humanistów, a na nasz konkurs odpowiedzieli biolodzy i chemicy. Wśród nich znalazł się biotechnolog z Gdańska - mgr Łukasz Rąbalski, ( doktorant w Katedrze Wirusologii Molekularnej kierowanej przez prof dr hab. Bogusława Szewczyka) którego projekt ma zaowocować ochroną roślin. Niebawem wystąpi ze swoją prezentacją na konferencji w Chinach - w rozmowie z Serwisem stwierdziła dr. Tańska.
KOMENTARZE