Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przeszczep neuronów skuteczną terapią w chorobach neurodegeneracyjnych?
Przeszczep neuronów skuteczną terapią w chorobach neurodegeneracyjnych?
W Centrum Systemów Biomedycznych w Luksemburgu zostały wszczepione przeprogramowane neurony do mózgu myszy. Metoda polega na indukcji neuronalnych komórek macierzystych na płytce Petriego, które zostały pobrane z komórek skóry. Czy ma ona szansę stać się niezawodną terapią chorób neurodegeneracyjnych u ludzi?

Naukowcy prowadzący badania na Uniwersytecie w Centre for Systems Biomedicine (LCSB) w Luksemburgu przeprogramowali komórki macierzyste pochodzące ze skóry w neurony. Następnie dokonali ich przeszczepu do mózgu zwierząt doświadczalnych. Doszło do ich pełnej integracji z tkanką mózgową myszy. Badacze twierdzą, że dzięki ich odkryciu w przyszłości zostanie stworzona skuteczna terapia w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi, do których należy między innymi choroba Parkinsona czy Alzheimera. Choroba Parkinsona polega na stopniowej degeneracji neuronów dopaminergicznych zlokalizowanych w istocie czarnej mózgu. Komórki te wytwarzają neuroprzekaźnik – dopaminę. Jej deficyt prowadzi między innymi do dysfunkcji związanych z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała, poruszaniem się, komunikacją werbalną czy pisaniem. W terapii uszkodzone neurony byłyby zastępowane nowymi. Naukowcy podkreślają również fakt, że pochodziłyby one od tego samego pacjenta. W związku z tym ryzyko ich odrzucenia przez organizm były na niemal zerowym poziomie. Dotychczas testy zostały przeprowadzone wyłącznie na organizmach myszy. Metoda po upływie sześciu miesięcy od zabiegu nie wywołała u zwierząt skutków ubocznych. Wyniki badań zostały opublikowane w Stem Cell Reports. Na czele całego zespołu badawczego  liczącego piętnaście osób stoją prof. dr. Jens Schwamborn oraz Katherin Hemmer. Zapytani, jak prognozują swoje odkrycie w najbliższej przyszłości odpowiadają, że do sukcesu w przypadku ludzi wiedzie jeszcze bardzo długa droga, ale badania mają zamiar dalej kontynuować w luksemburskich laboratoriach. Prof. Schawmborn zapowiada, że obecne naukowcy w szczególności skupią się na neuronach o charakterze dopaminergicznym, które degenerują w mózgu pacjentów z chorobą Parkinsona. Dalsze prace miałyby na celu przeprogramowanie komórek nerwowych w taki sposób, aby posiadały zdolność syntezy brakującej dopaminy bezpośrednio w mózgu i jej transportu do odpowiednich jego regionów.

Pytanie czy odkrycie to ma szansę stać się skuteczną terapią w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi zadają sobie naukowcy, lekarze i pacjenci. Prof. Leszek Kaczmarek, kierownik Pracowni Neurobiologii Molekularnej w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN pozytywnie prognozuje dalszy rozwój luksemburskich doświadczeń:

„Myślę, że jest to ciekawe i pokazuje, ze terapia indukowalnymi komórkami macierzystymi jest możliwa. Nie jest to kwestia banalna, zwłaszcza, ze dość powszechnie wyrażane są obawy, ze owe komórki mogą być tumorogenne, czyli tworzyć nowotwory po przeszczepie. Autorzy korzystają z nieco odmiennej niż  najbardziej rozpowszechniona populacja iPSCs (induced pluripotent stem cells) na rzecz komórek różnicowanych neuronalnie (neural stem cells, iNSCs) i twierdzą, że ma to wielką przewagę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo potencjalnej terapii. Użyteczność w kierunku zastosowania tego typu podejścia w klinice człowieka jest niewątpliwa, choć wymaga wielu lat dalszych badan. Nie ma lepszych metod niż testowanie takich potencjalnych podejść terapeutycznych na zwierzętach, zwłaszcza myszach i szczurach.”

KOMENTARZE
news

<Październik 2018>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
5
6
7
10
11
Life Science Open Space
2018-10-11 do 2018-10-11
12
13
14
16
18
INSIDE TRENDS
2018-10-18 do 2018-10-19
Meet Up Food Supplement Ingredients
2018-10-18 do 2018-10-18
19
20
21
22
27
28
Lifestyle Medicine Academy
2018-10-28 do 2018-10-29
29
31
1
2
3
4
Newsletter