Co więcej, członkowie EuropaBio uważają, że należy wprowadzić jeden punkt składania wniosków dotyczących badań klinicznych (CTA), jak również scentralizowany system przekazywania wyników. Należy także lepiej określić rolę i odpowiedzialność komisji etycznych na szczeblu lokalnym i krajowym, dodają przedstawiciele zrzeszenia przemysłu.
Członkowie EuropaBio generalnie dostrzegają konieczność wzmocnienia kompetencji Grupy ds. Ułatwiania Badań Klinicznych (Clinical Trial Facilitation Group - CTFG). Równocześnie EMEA powinna wspierać CTFG i koordynować jej prace, jak również przyczyniać się wzajemnego uznawania ocen przeprowadzanych przez właściwe organy krajowe. Na koniec, reprezentanci przemysłu biotechnologicznego apelują o przyjęcie podobnego podejścia w stosunku do przyszłych badań klinicznych dla nowych generacji terapii i produktów objętych rozporządzeniem w sprawie zaawansowanych terapii.
Chociaż wszystkimi tymi zagadnieniami trzeba się zająć w ramach bieżących prac legislacyjnych, mówią przedstawiciele EuropaBio, to zmiany należy wprowadzać stopniowo.
- Zdecydowanie wierzymy, że podejście etapowe zagwarantuje stabilność i ciągłość prac legislacyjnych dotyczących badań klinicznych nad innowacyjnymi lekami w Europie, a równocześnie pozwoli na wprowadzenie pilnie potrzebnych działań korygujących, które zapewnią Europie zachowanie swoich zdolności, czołowej pozycji i doskonałości w dziedzinie dobrych praktyk klinicznych - wyjaśnia Andrea Rappagliosi, przewodniczący Rady Ochrony Zdrowia stowarzyszenia EuropaBio. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej:
Źródło: CORDIS
KOMENTARZE