Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przełomowe odkrycie w leczeniu poważnych urazów mięśni
14.12.2011

Naukowcom z Worcester Polytechnic Institute i firmy CellThera udało się zregenerować tkankę mięśniową u myszy. To odkrycie może okazać się przełomom w leczeniu pacjentów, którzy doznali poważnych urazów mięśni.

Badacze wykorzystali nową metodę przeprowadzania dojrzałych komórek mięśniowych w stan zbliżony do komórek macierzystych. Komórki te umieszczono następnie na biopolimerowych mikrowłóknach (wykonanych z fibryny), a te z kolei zostały przeszczepione do rany sztucznie wytworzonej w mięśniu myszy. Dzięki temu zabiegowi po pewnym czasie tkanka mięśniowa odzyskała niemal pełną sprawność. Co ciekawe, biopolimerowe mikrowłókna znacząco przyczyniły się do tego procesu. Może to oznaczać, że same biopolimerowe mikrowłówna są wystarczające do zregenerowania tkanki mięśniowej.

Poważne urazy w tkance mięśniowej od dawna stanowią wyzwanie dla medycy. Mięśnie ssaków są bowiem zdolne do naprawy drobnych uszkodzeń, jednak w przypadku poważniejszych urazów priorytetem dla organizmu jest powstrzymanie krwawienia. Dlatego też rana szybko pokrywa się bliznowatą tkanką, która uniemożliwia dalszą regenerację mięśnia.

Obecne badanie może przynieść przełom w leczeniu poważnych urazów mięśni. Naukowców zadziwił bowiem fakt, że większość zregenerowanej tkanki mięśniowej to komórki mysie. Taki rezultat jest dość niespodziewany, biorąc pod uwagę fakt, że komórki zaszczepione na mikrowłóknach były pochodzenia ludzkiego. Oznacza to prawdopodobnie, że mikrowłókna z fibryny, których kształt i skład jest podobny do włókien mięśniowych, sprawiają, że komórki prekursorowe mięśni migrują do rany i rozpoczynają regenerację tkanki. Mikrowłókna hamują także prawdopodobnie bliznowacenie rany. Takie wyniki badań sprawiły, że naukowcy więcej uwagi poświęcą teraz samym mikrowłóknom fibrynowym. Badania nad komórkami macierzystymi będą oczywiście kontynuowane, ale naukowcy sprawdzą także możliwości wykorzystania samych mikrowłókien z fibryny do regeneracji tkanki mięśniowej.

 

Źródło:

http://www.sciencedaily.com/releases/2011/11/111129112343.htm

 

Oprac. Maria Kulecka

KOMENTARZE
news

<Luty 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
Newsletter