Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Proteon Pharmaceuticals rozpoczął europejską procedurę rejestracji antybakteryjnego preparatu bakteriofagowego dla zwierząt
Proteon Pharmaceuticals rozpoczął europejską procedurę rejestracji antybakteryjnego prepara
Łódzka firma Proteon Pharmaceuticals rozpoczęła proces rejestracji preparatu BAFASAL® jako technologicznego dodatku paszowego w Europejskim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Żywności, kluczowym organie Unii Europejskiej, odpowiedzialnym m.in. za sektor bezpieczeństwa żywności i pasz. W trakcie procesu rejestracji dodatek jest oceniany pod względem bezpieczeństwa, skuteczności i odpowiedniego doboru metod analizy, które pozwalają na kontrolę zawartości substancji aktywnej dodatku paszowego. Otrzymanie pozytywnej opinii umożliwi uzyskanie zezwolenia na wprowadzenie dodatku paszowego do obrotu, które jest ważne na terenie całej Unii przez 10 lat i może być odnawialne. BAFASAL® będzie pierwszym zarejestrowanym w UE dodatkiem paszowym opartym o technologię bakteriofagową.

BAFASAL® jest dodatkiem paszowym zapobiegającym zakażeniom drobiu wywołanym przez bakterie z rodzaju Salmonella, wykorzystując przy tym wysoce specyficzne właściwości antybakteryjne bakteriofagów. Preparat jest chroniony patentami w Polsce, Rosji, UE, USA i na Ukrainie, gdzie otrzymał rejestrację w 2015 r. Proteon Pharmaceuticals udało się również rozwinąć i zgłosić do urzędu patentowego inny biotechnologiczny produkt: BAFADOR® - preparat bakteriofagowy, skierowany do rynku akwakultury. Ma on docelowo chronić ryby hodowlane przed infekcjami spowodowanymi patogenami takimi jak: Aeromonas, Pseudomonas oraz Yersinia.

Proteon Pharmaceuticals to polska innowacyjna spółka biotechnologiczna, która jest pionierem w wykorzystaniu bakteriofagów w medycynie weterynaryjnej, ludzkiej i biologicznej ochronie żywności na skalę przemysłową. Podstawowym obszarem działalności badawczej firmy jest rozwój nowej generacji preparatów przeciwbakteryjnych opartych o działanie bakteriofagów. W 2016 r. spółka podpisała umowę o dofinansowanie pięciu projektów współfinansowanych z funduszy UE na kwotę ponad 13 mln zł. Trzy projekty dotyczą prowadzenia prac B+R nad kolejnymi, innowacyjnymi produktami opartymi o zastosowanie bakteriofagów. Ich realizacja pozwoli na rozszerzenie portfolio produktowego spółki. Pozostałe projekty dotyczą wsparcia działań marketingowych związanych ze sprzedażą produktu BAFASAL® w USA oraz na Ukrainie, a także inwestycji w infrastrukturę laboratoryjną firmy, która umożliwi stworzenie nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego preparatów bakteriofagowych. Zakończenie inwestycji infrastrukturalnej planowane jest w sierpniu br.

Źródła

Informacja prasowa, pozyskana od organizatorów BioForum 2017. Materiał video pochodzi z konferencji prasowej podczas tego wydarzenia.

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2020>

pnwtśrczptsbnd
29
30
NutraFood Poland
2020-06-30 do 2020-07-02
Oznaczanie probówek PCR
2020-06-30 do 2020-06-30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter