Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Proteon Pharmaceuticals i Skretting – strategiczna współpraca w celu opracowania opartych na bakteriofagach nowych rozwiązań dla akwakultury
Proteon Pharmaceuticals i Skretting – strategiczna współpraca w celu opracowania opartych n

Proteon Pharmaceuticals, polska firma biotechnologiczna i lider technologii bakteriofagowej w dodatkach paszowych dla zwierząt hodowlanych i akwakultury, ogłosiła nawiązanie strategicznego partnerstwa z firmą Skretting. Celem współpracy jest dostarczanie rozwiązań pozwalających sprostać wyzwaniom zdrowotnym w branży akwakultury. Wykorzystując technologię bakteriofagową opracowaną przez Proteon, firmy będą wspólnie tworzyć produkty wspierające hodowców ryb i krewetek w ramach holistycznej strategii zdrowotnej.

 

Pierwszym celem projektu badawczo-rozwojowego przy okazji nawiązanej współpracy będzie rozwiązanie ukierunkowane na patogenne bakterie Vibrio. Wyzwania zdrowotne w sektorze akwakultury spowodowane przez Vibrio są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie, dlatego nowe, naturalne produkty na bazie bakteriofagów będą doskonałym dodatkiem do istniejących już rozwiązań. – Bardzo cieszymy się nawiązaną ze Skretting współpracą i mocno w nią wierzymy. To strategiczne partnerstwo jest kolejną okazją do poszerzenia portfolio naszych produktów i zwiększenia obecności na arenie międzynarodowej w obszarze rozwiązań prozdrowotnych dla akwakultury. Razem wdrożymy ważne innowacje i nowe narzędzia w celu zwiększenia zrównoważonego rozwoju i walki z chorobami bakteryjnymi – wyjaśnia Nipun Gupta, Chief Commercial Officer (dyrektor handlowy) w Proteon Pharmaceuticals.

 

Zintegrowane zarządzanie zdrowiem

Zarówno Proteon Pharmaceuticals, jak i Skretting przewidują, że technologia bakteriofagowa stanie się cennym składnikiem zintegrowanych strategii zarządzania w gospodarstwach wodnych. – Bakteriofagi są częścią naturalnego mikroekosystemu. Każdy fag oddziałuje na określone bakterie, aby zachować zdrową równowagę w naturze. I choć fagi znane są od ponad 100 lat, wykorzystanie ich w akwakulturze jest nowum na skalę światową – mówi prof. Jarosław Dastych, Prezes Zarządu w Proteon Pharmaceuticals. – Jestem przekonany, że produkty na bazie bakteriofagów będą miały pozytywny wpływ na zrównoważony i przyjazny dla środowiska rozwój akwakultury.

W pierwszej fazie projektu Skretting wyizoluje najbardziej rozpowszechnione specyficzne szczepy bakterii, podczas gdy Proteon, korzystając ze swojej platformy, określi, stworzy najbardziej efektywny koktajl bakteriofagowy. Naukowcy z Centrum Badań Akwakultury Skretting (ARC) zbadają następnie skuteczność działania fagów. – Wizją firmy Proteon Pharmaceuticals jest opracowywanie naturalnych dodatków paszowych, które pomagają usuwać antybiotyki z łańcucha pokarmowego, przyczyniając się do poprawy zdrowia zwierząt i ludzi. Wykorzystując doświadczenie Proteon w zakresie rozwoju fagów i wiedzę Skretting w zakresie zdrowia w akwakulturze, będziemy wspólnie identyfikować bakteriofagi eliminujące określone bakterie, co mamy nadzieję, znacznie zmniejszy te wyzwania zdrowotne, przed którymi stoją hodowcy – dodaje Matthew Tebeau, Chief Operating Officer (dyrektor operacyjny) w Proteon Pharmaceuticals.

 

Czym jest technologia bakteriofagowa?

Bakteriofagi (fagi) to najliczniejsze na naszej planecie i niezwykle stare organizmy. Są naturalne i wszechobecne w środowisku. Fagi, stanowiące ogromną część mikrobiomu, w naturalny sposób chronią zwierzęta i ludzi przed bakteriami. Kontrolowane dostarczanie fagów, przy użyciu precyzyjnych narzędzi biologicznych, umożliwia zmniejszenie stosowania antybiotyków, przezwyciężenie rosnącego zagrożenia bakteriami opornymi na antybiotyki, wspierając zrównoważony rozwój w obszarze akwakultury i rolnictwa, przyczyniając się jednocześnie do poprawy zdrowia ludzi i zwierząt.

Proteon Pharmaceuticals rozwija swoje produkty na bazie fagów od ponad 10 lat, oferując rozwiązania bakteriofagowe na światowych rynkach. Zostały one przetestowane w Europie i Azji oraz sprawdzone pod względem skuteczności i stabilności. – Produkty oparte na bakteriofagach są skutecznym narzędziem do zwalczania chorób bakteryjnych ryb hodowlanych i krewetek, eliminują tylko określone bakterie chorobotwórcze, nie uszkadzając jednocześnie mikrobiomu zwierząt – podkreśla Truls Dahl, Business Developer w Skretting.

Pierwsze wspólnie opracowane rozwiązanie będzie dostępnie za kilka lat, ale przedstawiciele zarówno Skretting, jak i Proteon Pharmaceuticals są przekonani, że warto poczekać na nowy produkt. Biorąc pod uwagę, że oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe (AMR) nadal stanowi poważne zagrożenie dla światowej populacji, naturalne strategie zdrowotne mają coraz większe znaczenie dla przemysłu spożywczego. – Posiadanie alternatyw dla antybiotyków wspomagających zdrowie ryb i krewetek jest bardzo ekscytującą częścią rozwoju – kontynuuje Dahl. – Szczepionki, antybiotyki i rozwiązania na bazie bakteriofagów istnieją od dawna, ale stosowanie fagów jest wciąż całkiem nowe w sektorze akwakultury.

– Wdrożenie nowej technologii poprawiającej zdrowie zwierząt nie zdarza się codziennie – mówi Therese Log Bergjord, dyrektor generalny w Skretting. – To kamień milowy, który podkreśla nasze zobowiązanie do dalszego inwestowania w badania mające na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju sektora akwakultury.

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-photo/close-up-shrimps-ready-sale-market_1199319.htm#page=1&query=aquaculture&position=0

KOMENTARZE
Newsletter