Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Program Eurostars - Sięgać wyżej
01.02.2008
Eurostars jest europejskim programem badań i rozwoju dedykowanym przedsięwzięciom technologicznym, których celem jest rozwój nowego produktu, usługi oraz procesu.


Poprzez pomoc merytoryczną i finansową, ma on  zachęcić MSP do prowadzenia międzynarodowych projektów badawczych i rozwojowych oraz uczestnictwa w tego rodzaju projektach.

Eurostars to program partnerski, wymagający udziału co najmniej dwóch podmiotów z różnych krajów wchodzących w skład państw członkowskich. Ponadto liderem projektu musi być firma z sektora MSP prowadząca prace badawcze i rozwojowe (innowacyjne). Obecnie 27 krajów aktywnie uczestniczy w programie Eurostars poprzez sieć krajowych biur EUREKA. Są to: Austria, Belgia, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Izrael, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Węgry i Włochy.

Kiedy został uruchomiony Program Eurostars?

Program Eurostars został uruchomiony w Brukseli 2 października 2007 roku, natomiast ostateczny termin składania aplikacji do tego programu upływa 8 lutego 2008 roku.

Kto może ubiegać się o fundusze z Programu Eurostars?

Program Eurostars adresowany jest do niszy rynkowej, jaką tworzą małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące prace badawcze i rozwojowe (innowacyjne). W programie mogą brać udział tylko te firmy, które spełniają wymagania definicji zawartej w zaleceniu Komisji nr 2003/361/WE. Dodatkowo każde z uczestniczących przedsiębiorstw musi przeznaczać co najmniej 10% swoich rocznych obrotów na badania lub co najmniej 10% swojego ekwiwalentu pełnego czasu pracy (FTE) na badania i rozwój.

Program nie wyklucza udziału podmiotów nienależących do sektora MSP, jak również dopuszcza udział partnerów spoza państw włączonych do Programu Eurostars, pod warunkiem zachowania zasady wymaganego uczestnictwa co najmniej dwóch podmiotów reprezentujących dwa różne kraje członkowskie oraz przewodnictwa, w partnerstwie firmy prowadzącej prace badawczo-rozwojowe.

Jeżeli Twoja firma należy do sektora MSP i przeznacza co najmniej 10% swoich rocznych obrotów na badania i rozwój, lub co najmniej 10% swojego ekwiwalentu pełnego czasu pracy (FTE) na badania i rozwój – Program Eurostars jest w zasięgu Twoich możliwości

Podstawowe kryteria, które należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie z Programu Eurostars:

  • liderem projektu jest  MSP;
  • projekt badawczo-rozwojowy jest prowadzony będzie przez lidera konsorcjum mającego siedzibę w jednym z państw członkowskich Programu Eurostars;
  • propozycje projektu spełniają wymagania inicjatywy EUREKA;
  • MSP prowadzące prace badawczo-rozwojowe oraz pozostałe MSP wchodzące w skład konsorcjum muszą spełniać wymagania definicji MSP przedstawionej przez Komisję Europejską;
  • co najmniej 50% kosztów projektu związanego z pracami badawczymi powinno zostać pokryte przez uczestników konsorcjum;
  • udział każdego z partnerów konsorcjum powinien zostać tak zbilansowany, by jeden uczestnik nie pokrywał więcej niż 75% ogólnych kosztów projektu;
  • maksymalny okres realizacji projektu to 3 lata (lub mniej);
  •  wprowadzenie na rynek wypracowanego przez konsorcjum rezultatu nastąpi najpóźniej 2 lata po zakończeniu projektu;
  • uczestnicy konsorcjum muszą posiadać osobowość prawną.

Wniosek danego konsorcjum przechodzi ocenę formalną tylko wówczas, jeżeli zostaną spełnione wyżej wymienione wymagania Programu.

Składanie wniosków do Programu Eurostars

Wnioski do Programu Eurostars składać można tylko drogą elektroniczną, za pośrednictwem strony internetowej: https://www.eurostars-eureka.eu (zakładka Submit of application)

Wymagany komplet dokumentów niezbędny do złożenia wniosku do Programu Eurostars powinien składać się z:

  • formularza wniosku sporządzonego w języku angielskim;
  • kopii aktualnego rocznego sprawozdania finansowego każdego z uczestników konsorcjum oraz biznesplanu. W przypadku nowo powstałego przedsiębiorstwa należy dołączyć inne dokumenty finansowe. Dokumenty te mogą zostać złożone w języku polskim, bez konieczności ich tłumaczenia;
  • umowy zawiązania konsorcjum pomiędzy partnerami.

Do kogo zwracać się o pomoc?

W celu uzyskania większej ilości informacji na temat procesu aplikacyjnego do programu oraz pomocy w wypełnianiu wniosku prosimy, kontaktować się z Krajowym Koordynatorem Programu:

Jerzy Tokarski
Koordynator Programu
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
tel.:+ 22 628 1406/529 2413
faks:+ 22 628 3534
e-mail: jerzy.tokarski@mnisw.gov.pl

lub bezpośrednio z sekretariatem EUREKA

Sekretariat EUREKA
107 Neerveld, B-1200 Brussels
tel.: +32 2 777 09 50
e-mail: info@eurostars-eureka.eu

Oprac. Maciej Wierzbicki
Źródło: http://www.euroinfo.org.pl/
KOMENTARZE
news

<Grudzień 2026>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter