Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Prof. Wiesław Nowiński - dyrektor Laboratorium Obrazowania Biomedycznego Agencji A*STAR w Singapurze będzie honorowym gościem prestiżowej imprezy BioForum 2011
14.12.2010

 

Będzie to jubileuszowa, 10. edycja BioForum. Już ponad dekadę BioForum jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla międzynarodowego biosektora i branży life-science.

BioForum 2011 jest platformą dla młodych naukowców do kontaktów z przedstawicielami firm biotechnologicznych i podejmowania bezpośredniej współpracy biznesowej. Postać Profesora Wiesława Nowińskiego światowej sławy radiologa, autora powszechnie znanej komputerowej mapy mózgu idealnie wpasuje się w ideologię tej prestiżowej imprezy.

Komputerowe atlasy mózgu, opracowane przez zespół prof. Nowińskiego, zdobyły światową sławę. Stworzono ich już kilkanaście – anatomiczne, funkcjonalne, naczyniowe, obrazujące choroby neurologiczne. Zostały zainstalowane w pracowniach firm produkujących oprzyrządowanie dla neurochirurgii (np. Medtronic i BrainLAB), zakupione przez wiele światowych klinik neurochirurgicznych, w niedalekiej przyszłości mają też służyć studentom medycyny, a być może także pacjentom, którzy chcieliby zobaczyć na monitorze komputera, jak będzie przebiegać czekająca ich operacja mózgu.

Nowoczesne atlasy anatomiczne prof. Nowińskiego mają dodatkowo tę przewagę nad obrazami ze standardowych tomografów i rezonansu magnetycznego, że zostały uzyskane za pomocą aparatury o natężeniu pola magnetycznego wielokrotnie wyższym, co pozwoliło wyodrębnić dużo więcej szczegółów. Przy natężeniu pola 1,5 T (tesli) lekarze mogą dostrzec na zdjęciach mózgu ok. 200 naczyń, przy 7 T (a takie skanery wykorzystywał właśnie prof. Nowiński) – 1000! Widać więc najmniejsze tętniczki, nawet o średnicy 90 mikrometrów. Tymczasem w klasycznym tomografie lub rezonansie naczynia milimetrowe, które zaopatrują w mózgu mikroskopijne, ale ważne struktury, w ogóle nie są widoczne.

 

BioForum promuje polską biotechnologię (zarówno w sferze naukowej jak i biznesowej) w europejskim, amerykańskim i azjatyckim środowisku nauki i biobiznesu. Kreuje Polskę jako lidera krajów Europy Środkowej w tej dziedzinie. To także miejsce spotkań biznesowych, których efektem niejednokrotnie stawał się długoletni partnering i wspólne wprowadzanie innowacji w sektorze bio.

W ostatniej edycji zaprezentowało się ponad 100 przedsiębiorstw biosektora z 20 krajów, co daje około 1500 aktywnych uczestników, którym umożliwiono również udział w prestiżowych wykładach, warsztatach i seminariach.

 

Prof. Wiesław Nowiński w roku 1977 ukończył Politechnikę Warszawską. Specjalizował się w elektronice. Najpierw pracował w Polskiej Akademii Nauk nad tzw. współbieżną rekonstrukcją obrazów w tomografii komputerowej. Ponieważ nie udało mu się zrealizować swoich pierwszych w tej dziedzinie pomysłów podjął pracę w Laboratorium Obrazowania Biomedycznego w rządowej singapurskiej Agencji A*STAR. Efektem współpracy naukowej agencji z m.in. John Hopkins Hospital w USA było ukazanie się w roku 1997 pierwszego, opracowanego przez prof. Nowińskiego, komputerowego atlasu mózgu.

Dziś profesor jest autorem 450 publikacji naukowych, właścicielem 50 patentów, laureatem 30 prestiżowych nagród, w tym m.in. Magna cum Laude (nagrody uważanej za Oscara radiologicznego), przyznanej przez Radiological Society of North America, oraz Europejski Kongres Radiologiczny. Jego atlasy, ciągle uszczegóławiane i uzupełniane oraz programy komputerowe do ich tworzenia i obsługi kupiło już ponad półtora tysiąca szpitali na całym świecie. Korzysta z nich coraz więcej neurologów i neuroradiologów, są niezwykle pomocne w leczeniu udarów mózgu, choroby Parkinsona, podczas operacji rozdzielania bliźniąt syjamskich i wielu innych przypadkach.

Więcej o Bioforum 2011 znajdziesz na stronie: www.bioforum.pl

KOMENTARZE
Newsletter