Nagrodę tę przyznano za unikatowe dokonania w dziedzinie medycyny innowacyjnej i przynależność do elitarnego grona najwybitniejszych genetyków onkologii na świecie; za entuzjazm badawczy, wdrażanie oraz komercjalizację wiedzy służące wykrywaniu i zapobieganiu chorób nowotworowych. Wektory przyznawane są przez pracodawców RP za działalność przynoszącą szczególne korzyści polskiej gospodarce oraz tworzenie klimatu sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości.
Prof. Jan Lubiński to specjalista w dziedzinie patomorfologii oraz genetyki klinicznej, kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie oraz działającego przy tej uczelni Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych.
Międzynarodowej sławy badacz kieruje obecnie zespołem biotechnologicznej spółki Read-Gene S.A., notowanej na NewConect. Większość twórców i akcjonariuszy firmy to utytułowani naukowcy, którzy pracują na co dzień w Międzynarodowym Centrum Nowotworów Dziedzicznych (MCND) przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Spółka Profesora znajduje się w pierwszej trzynastce najlepiej rokujących firm, mających największe szanse na wejście na główny parkiet. Innowacyjne podejście Read-Gene do onkologii polega przede wszystkim na uwzględnianiu i identyfikacji podgrup pacjentów o zdefiniowanym profilu genetycznym, zależnym od indywidualnych, odziedziczonych cech genetycznych, przy wyborze metod diagnostycznych, prewencyjnych i leczniczych. Głównymi segmentami działalności spółki są chemoprewencja, badania kliniczne oraz testy genetyczne. Wszystkie te segmenty są komplementarne wobec siebie.
Chemoprewencja polega na wykorzystaniu naturalnych lub syntetycznych substancji w celu zahamowania, odwrócenia lub opóźnienia procesu zachorowania na raka. To właśnie na tym segmencie działalności spółka skupia swoją uwagę najbardziej. Chcąc wprowadzić w życie jak najbardziej naturalny sposób prewencji, spółka uruchomia wortal internetowy z informacjami o Diecie Antyrakowej Read-Gene oraz rozszerza swoją działalność poprzez wprowadzenie do obrotu i dystrybucję żywności funkcjonalnej z produktami o kontrolowanej zawartości mikroelementów i witamin, dopasowanej do posiadanych przez danego pacjenta mutacji w genach. Spożywanie odpowiednich produktów spożywczych jest opcją mającą na celu obniżenie ryzyka zachorowania na raka.
Read-Gene oferuje swoje usługi w tym wymiarze dla klientów korporacyjnych, głównie z branży medycznej, farmaceutycznej, chemicznej oraz biotechnologicznej. Innowacyjność Spółki w prowadzeniu badań klinicznych polega na tym, iż spółka dobiera do badań klinicznych pacjentów o zdefiniowanym profilu genetycznym.
Firma Prof. Lubińskiego ma największy na świecie rejestr danych i bank próbek genetycznych, zawierający ponad 2.000.000 danych pacjentów i ponad 185.000 próbek DNA, w tym ponad 4200 zdiagnozowanych i zarejestrowanych nosicielek mutacji BRCA1 i ponad 21000 nosicieli mutacji CHEK2, NOD2, CDKN2A, CYP1B1, NBS1, p53, FGFR, TNR i innych genów, w dwóch prowadzonych badaniach klinicznych zleconych przez firmy farmaceutyczne.
Źródło: Read-Gene, Dziennik Gazeta Prawna
Oprac. Blanka Majda
KOMENTARZE