Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Produkcja pierwszej partii leku na COVID-19 idzie zgodnie z planem. Biomed poprawia wyniki
Produkcja pierwszej partii leku na COVID-19 idzie zgodnie z planem. Biomed poprawia wyniki

Przychody spółki w pierwszym półroczu 2020 r. wzrosły do 19,7 mln zł (+7% r/r). Jednocześnie zysk operacyjny wzrósł o 13 proc. do 2,24 mln zł. Poprawa ta to efekt lepszego miksu sprzedażowego. Zwiększyła się również EBITDA Biomedu – z 4,9 mln zł do 5,2 mln zł, czyli o ok. 6 proc. r/r. W konsekwencji marża operacyjna biotechnologicznej spółki wzrosła do 11,4 proc., zaś marża EBITDA wyniosła 26,5 proc. Wynik netto spółki ukształtował się na poziomie 0,7 mln zł (+18% r/r).

 

 

Jeśli chodzi o strukturę przychodów, to warto zauważyć znaczny wzrost sprzedaży szczepionki BCG (+56% r/r) oraz Onko BCG (+116% r/r), a także Lakcidu (+58% r/r). Spadki zanotowano w przypadku Distreptazy (-24,4% r/r) oraz Gamma Anty-D (-28,4% r/r). Do wzrostu sprzedaży przyczyniły się głównie rynki zagraniczne. Ich udział w przychodach zwiększył się do 45 proc. wobec 33 proc. w analogicznym okresie 2019 r.

– Z kwartału na kwartał poprawiamy wyniki, widać, że to już stała tendencja. Nasz zysk byłby znacząco wyższy, gdyby nie lockdown, w trakcie którego lekarze wystawiali mniej recept, a szpitale zawiesiły wykonywanie planowanych zabiegów i operacji. Dotyczy to przede wszystkim Distreptazy. Mimo trudnych warunków zrobiliśmy wszystko, aby zwiększyć eksport oraz sprzedaż kluczowych produktów, takich jak szczepionka przeciwgruźlicza oraz Onko BCG. Na tle branży, która odnotowała prawie 30-proc. spadek sprzedaży, to budujące wyniki. W kolejnych kwartałach liczmy na dalsze zwiększenie zainteresowania szczepionką BCG, która cały czas jest badana pod kątem jej skuteczności w ochronie przed zakażeniem COVID-19. Chciałbym przy okazji zapewnić, że nasze prace nad lekiem opartym na osoczu ozdrowieńców idą zgodnie z planem, o wszystkim będziemy oczywiście na bieżąco informować – wyjaśnia i zapewnia Marcin Piróg, Prezes Biomed-Lublin.

Warto podkreślić, że drugi kwartał 2020 r. stał pod znakiem wielkich wyzwań organizacyjnych dla wielu pracodawców, w tym Biomedu. Pandemia koronawirusa wymagała podjęcia w spółce rygorystycznych rozwiązań, wcześniej niestosowanych na taką skalę. – Gdy został ogłoszony stan pandemii, podjęliśmy przede wszystkim liczne kroki mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wśród załogi. Niezwykle ważne było i jest nadal dla nas zachowanie ciągłości produkcji. W drugim kwartale br. pracowaliśmy znacząco inaczej. Zmieniliśmy liczne zasady panujące na terenie przedsiębiorstwa. Opracowaliśmy procedury, które minimalizowały ryzyko zakażenia w zakładzie poprzez odseparowanie od siebie pracowników różnych zmian i działów. Dodatkowa odpowiedzialność związana z bezpieczeństwem i ciągłością funkcjonowania zakładu ciąży na nas w związku z projektem leku z osocza ozdrowieńców zawierającego przeciwciała anty-SARS-CoV-2, którego pierwszą partię do badań klinicznych właśnie wytwarzamy. Proces produkcyjny przebiega zgodnie z planem i niebawem będziemy gotowi podać kolejne informacje na ten temat – dodaje Piotr Fic, członek zarządu Biomed-Lublin ds. operacyjnych.

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-photo/stack-money-coin-with-trading-graph_5508873.htm#page=1&query=finance&position=33

KOMENTARZE
news

<Listopad 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter