Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Proces hybrydyzacji grzybów patogennych
W ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła liczba raportów dotyczących hybrydyzacji wśród grzybów patogennych. Hybrydy patogenów roślin mogą stwarzać nowe choroby zarówno na roślinach uprawnych jak i dzikich. Hybrydyzacja jest naturalnym procesem prowadzącym do rozwoju nowych grup taksonomicznych grzybów. O naturze tego zjawiska opowiada Leszek P. Pryszcz.

 

O naturze zjawiska hybrydyzacji grzybów opowiadał dr Leszek Pryszcz, prelegent Kongresu Bio 2014 odbywającego się w dniach 9-12 września 2014r. w Warszawie. Na VI sesji plenarnej dotyczącej genomiki i epigenomiki podczas wykładu Hybrid nature of pathogenic fungi skupił się na rodzaju Candida (w tym m.in C. orthopsilosis, metapsilosis). Poruszył zagadnienia dotyczące ploidyzacji czy hetereozygotyczności i homozygotyczności.

Z uwagi na to, że gatunki hybrydowe patogenów grzybowych infekujące rośliny pojawiają się w nowych zakresach zjadliwości stwarzają zagrożenie dla rolnictwa i leśnictwa. Z drugiej strony, hybrydyzacja stanowi mechanizm decydujący o ich ewolucji. Konsekwencją tego procesu między patogenami jest m.in. adaptacja do nowych nisz, a także  zwiększona lub zmniejszona zjadliwość. Hybrydowe organizmy mogą być lepiej dostosowane do nowych roślin gospodarzy.

Leszek Pryszcz jest specjalistą w dziedzinie genomiki porównawczej na Uniwersytecie Pompeu Fabry w Barcelonie. Jego praca poświęcona jest tworzeniu nowych narzędzi obliczeniowych mających zastosowanie w biologii molekularnej, które wykorzystywane są do badań nad mechanizmami wirulencji grzybów, w szczególności rodzaju Candida.  

Źródła

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1286457902000059

http://www.nature.com/nature/journal/v411/n6836/full/411438a0.html

KOMENTARZE
Newsletter