Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Praca w polskim biosektorze - Selvita
14.02.2013

Po krótkiej przerwie kontynuujemy cykl artykułów związanych z pracą w polskim sektorze biotechnologicznym. Dziś prezentujemy artykuł o rekrutacji i pracy w największej polskiej spółce biotechnologicznej, jaką jest Selvita.


Przeczytaj również:

Praca w polskim biosektorze - oczekiwania pracodawców - Adamed

Praca w polskim biosektorze - oczekiwania pracodawców - Mabion


Selvita S.A. jest polską, prywatną firmą biotechnologiczną, działającą w obszarze badań i rozwoju nad lekami stosowanymi w leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego, onkologii i chorób autoimmunologicznych. Selvita zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. 

Firma zatrudnia ponad 140 osobowy zespół wysokiej klasy specjalistów, w tym 50 osób z tytułem doktora, z obszaru chemii, farmacji, biologii molekularnej, biotechnologii i informatyki.

Na kilka naszych pytań dotyczących charakterystyki rekrutacji i pracy w Selvicie odpowiada pani Paulina Wolanin, kierownik działu HR w spółce Selvita.

Selvita jest obecna na rynku pracy od 2007 roku. Rozwój firmy oznacza konieczność poszukiwania nowych pracowników. Czy Selvita posiada ogólny zestaw wymogów jakie powinien spełniać kandydat ubiegający się o stanowisko w firmie?

Selvita jest firmą stosunkowo młodą. W ciągu ostatnich 5 lat zbudowaliśmy wydajny zespół złożony z ponad 140 doskonałych pracowników, włączając w to 50 doktorów. Poszukujemy osób, dla których kariera jest istotnym elementem, niezbędnym do osiągnięcia pełnej satysfakcji w życiu. Stawiamy naszym pracownikom ambitne i wymagające zadania. Oczekujemy przy tym nie tylko zaangażowania i ciężkiej pracy, ale też inicjatywy ze strony pracownika. Oczywiście nasi kandydaci powinni również spełnić ogólne wymagania, takie jak:

  • chęć pracy w Krakowie
  • doświadczenie międzynarodowe w branży farmaceutycznej lub biotechnologii farmaceutycznej, komercyjne lub akademickie
  • gotowość do stałego pogłębiania wiedzy i ciągłego podejmowania nowych zadań
  • mobilność międzynarodowa: konferencje, targi, konsultacje projektów z partnerami
  • motywacja do działania w branży medycznej i szacunek dla godności i życia człowieka
  • perfekcjonizm
  • pracowitość i samodyscyplina
  • przedsiębiorczość i zaradność
  • uczciwość osobista i przejrzystość zasad działania
  • udokumentowana wiedza i sukcesy naukowe
  • umiejętność pracy w zespole
  • własne pomysły z potencjałem komercyjnym

W jaki sposób Selvita zdobywa pewność, że kandydaci zaproszeni na rozmowę o pracę są najlepsi i spełniają oczekiwania?

Kiedy szukamy nowych ludzi, używamy najlepszych światowych i lokalnych portali z ofertami pracy. W razie potrzeby korzystamy z usług zewnętrznych agencji rekrutacyjnych. Ponieważ nasze wymagania są bardzo wysokie i ściśle określone, można powiedzieć, że jest to pierwszy etap gdzie możemy wyłonić pulę najlepszych kandydatów. Drugim etapem jest rozmowa rekrutacyjna z wyselekcjonowanymi, najbardziej obiecującymi kandydatamii weryfikacja ich naukowego oraz zawodowego dorobku. Jesteśmy przekonani, że nasza siła zależy od tego jakich mamy ludzi, dlatego starannie wyszukujemy osób charakteryzujących się takimi umiejętnościami i zdolnościami, które korespondująsię ze strategią naszej firmy. Rozmowy o pracę są prowadzone przez naszych kluczowych menadżerów, najczęściej z działów biologii lub chemii. Są oni świetnymi  ekspertami  w swoich dziedzinach, dlatego mamy pewność, że wybrani przez nich kandydaci są najlepsi i będą pasować do naszego zespołu. 

Selvita przyciąga wielu absolwentów uczelni technicznych. Czy oprócz profesjonalnej wiedzy wymagacie Państwo doświadczenia w praktyce laboratoryjnej?

To zależy od stanowiska pracy oraz od bieżących potrzeb. Jeżeli spojrzymy na sektor IT  lub chemię obliczeniową, to praktyka laboratoryjna jest niepotrzebna, choć mile widziana. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę biologię, biotechnologię, czy chemię organiczną, to oczywiście w tym przypadku praktyka laboratoryjna i doświadczenie są potrzebne. Jesteśmy także świadomi, że absolwenci na początku swojej kariery powinni być nadzorowani i wspierani w swoich działaniach, dlatego tez ze swojej strony zapewniamy takie wsparcie.

Jak absolwenci uczelni technicznych odnajdują się w świecie biobiznesu?

Są bardzo elastyczni, chętni do nauki i otwarci na nowe wyzwania. Bardzo nas cieszy, iż świeżo przyjęci niedoświadczeni pracownicy szybko się rozwijają, stając się coraz lepszymi menadżerami i specjalistami w swojej dziedzinie. Najlepszymi przykładami są  team leaderzy naszych grup badawczych.Warto również zaznaczyć, że na początku kariery w Selvicie młodzi pracownicy uzyskują  szereg wskazówek dotyczących zasad biznesu i poznają najlepsze praktyki, dzięki czemu mamy pewność że będą oni sobie dobrze radzić w pracy zawodowej.

Co Selvita może zaoferować bardziej doświadczonym pracownikom?

Selvita jest szybko rozwijającą się firmą, jesteśmy świadomi, żebardziej doświadczeni pracownicy mogą pomóc w stworzeniu szansy na dalszy dynamiczny rozwój spółki. Oznacza to, że jesteśmy otwarci na ich nowe pomysły, koncepcje i strategie dla firmy.

Doświadczonym pracownikom dajemy szansę, napokazanie nam, że rzeczywiście są najlepsi i że potrafią pomóc w kształtowaniu strategiinaszej firmy. Wierzymy, że każdy pracownik może wnieść do spółki coś cennego a jeśli jego pomysły będą wykorzystane w odpowiedni sposób to będziemy mieli dodatkową szansę na osiągnięcie sukcesu.

Praca dla grupy Selvita stwarza nie tylko możliwość szybkiego rozwoju zawodowego, daje także poczucie odpowiedzialności za wyniki swojej pracy, jak również kolegów z zespołu.

Czy Selvita pozwala naukowcom z uczelni na dalszy rozwój swojej kariery zawodowej?

Selvita daje naukowcom możliwość publikacji i kontynuowania kariery naukowej. Jesteśmy dumni, gdy nasi pracownicy publikują nowe teksty w czasopismach i broszurach naukowych, jak również są prelegentami na międzynarodowych i lokalnych konferencjach.

Zachęcamy naszych naukowców do wymiany doświadczeń z innymi pracownikami i naukowcami. Bardzo ważnym jest aby, podczas pracy nad projektem mieć wsparcie i pomoc kolegów. Taki jest sens pracy zespołowej i budowania zespołu. Jeśli będziemy mieć dobry zespół, będziemy mieli dobre wyniki w naszej pracy.

Firma zatrudnia pracowników ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Ukrainy. Co zachęca ekspertów z zagranicy do podjęcia pracy w Selvicie?

Selvita zachęca ich poprzez możliwości rozwoju. Cudzoziemcy głęboko wierzą, że tak profesjonalna i szybko rozwijająca się firma jest skazana na sukces. W wielu przypadkach ludzie opuszczają dobrze płatne posady i decydują się do nas dołączyć, aby tworzyć grupę Selvita i być jej cześcią. Za to zaufanie możemy im zaoferować okazję do dalszego rozwoju.

Podsumujmy. Jakie są możliwości rozwojowe osób nowoprzyjętych do pracy w Selvicie? Jaka jest w tym względzie Państwa przewaga nad innymi firmami?

Jak wspomniano wcześniej, Selvita poszukuje ludzi, dla których kariera zawodowa jest ważnym elementem satysfakcji życiowej. Stawiamy pracownikom trudne zadania, wymagamy inicjatywy i pracowitości. Praca w grupie Selvita to okazja do szybkiego rozwoju zawodowego, ale także duża i ciągle egzekwowana odpowiedzialność za wyniki pracy własnej i zespołu koleżanek i kolegów. W zamian za zaangażowanie zapewniamy konkurencyjne wynagrodzenie podstawowe, atrakcyjny schemat premiowy, szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne, wysokiej klasy nowoczesne wyposażenie stanowisk pracy, dobre warunki socjalne  oraz dla najlepszych możliwość uczestniczenia w programie akcjonariatu pracowniczego.

Dziękuję za rozmowę

 

Już niebawem w ramach kolejnych artykułów z serii „Praca w polskim biosektorze” ukażą się teksty, w których opowiemy o tym, na co w szczególności zwracają uwagę osoby rekrutujące podczas przeglądania CV kandydatów, jakich błędów należy się ustrzegać w dokumentach aplikacyjnych, oraz nad czym warto się skupić. Zapytamy również o specyfikę rekrutacji w firmie farmaceutycznej Pani Janiny Wójcik, kierownika działu kadr w PPF Hasco-Lek S.A. Przedstawimy także przykłady ścieżek kariery ciekawych osób z polskiego biosektora.

 

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
Newsletter