W okresie kilku ostatnich lat powstało sporo instytucji, które w wielu aspektach pomagają rozpocząć i prowadzić własną działalność gospodarczą. W ramach takiej pomocy można skorzystać z doradztwa i szkoleń biznesowych, pomocy prawnej, a także otrzymać wsparcie infrastrukturalne, marketingowe i najważniejsze – finansowe. Jedną z takich instytucji jest Inkubator Technologiczny działający w Łódzkim Regionalnym Parku Naukowo Technologicznym.
Misją Inkubatora jest stwarzanie młodym przedsiębiorcom cieplarnianych warunków do rozwoju własnego innowacyjnego biznesu, aby w krótkim czasie mogli osiągnąć sukces.
Pani Dyrektor Łódzkiego Inkubatora Technologicznego - Anna Kardasz - Jóźwicka w rozmowie z portalem Biotechnologia.pl opowiada o ofercie Inkubatora oraz kluczowych elementach decydujących o powodzeniu innowacyjnego przedsiębiorstwa.
Biotechnologia.pl: Młody człowiek po studiach ma ciekawy pomysł na własną działalność. Wyniki wstępnych badań są obiecujące, widać potencjał w opracowanych technologiach, jednak takiej osobie brak jakiegokolwiek doświadczenia w prowadzeniu biznesu. Co powinien zrobić, jak może mu pomóc Inkubator?
Anna Kardasz-Jóźwicka: Łódzki Inkubator Technologiczny dedykowany jest osobom, które już założyły działalność gospodarczą, przy czym forma prawna tej działalności jest bez znaczenia. Jeśli młody przedsiębiorca ma dobrze przemyślaną dziedzinę, w której chce prowadzić działalność, posiada dużą wiedzę merytoryczną z tego zakresu oraz jest odpowiednio zmotywowany, doświadczenia w prowadzeniu biznesu nabędzie w trakcie. W Inkubatorze może bowiem liczyć na bezpłatne doradztwo w zakresie prawa, marketingu czy kontaktów z mediami. Możemy wspomóc przy poszukiwaniu źródeł finansowania działalności (ale przy założeniu, że firma posiada jednak środki finansowe na start). Współpracujemy z biurem rzecznika patentowego, który na preferencyjnych warunkach pomoże ochronić własność intelektualną. Współpracujemy także z biurem rachunkowym, które wg” taryfy ulgowej” może poprowadzić finanse i sprawy kadrowe młodej firmy. Od czasu do czasu organizujemy także bezpłatne szkolenia, z których przedsiębiorca może korzystać. Jeśli natomiast chodzi o infrastrukturę – w Inkubatorze dla firm z branży life science mamy przygotowane specjalne powierzchnie wyposażone w meble biurowe, meble laboratoryjne oraz instalacje umożliwiające samodzielne prowadzenie badań (dygestoria, instalację gazów technicznych, wody demi itp.). Na wyposażeniu znajduje się także komputer z oprogramowaniem i dostępem do Internetu. Z tych wszystkich udogodnień można korzystać w ramach opłaty czynszowej, od której naliczane są rabaty (50% w pierwszym roku pobytu w Inkubatorze, 35% w drugim i 25% w trzecim). Z rabatów może skorzystać firma o stażu rynkowym nie dłuższym niż 3 lata. Wszystko to powoduje, że firma nie musi troszczyć się o podstawowe wyposażenie i może skupić się na prowadzeniu i rozwijaniu działalności. Musi jednak posiadać własną aparaturę badawczą i odczynniki. Jeśli jednak takowych nie posiada i nie ma także środków finansowych na ich zakup – może wynająć tylko biuro i zlecić prowadzenie badań naszym laboratoriom. Posiadamy bowiem Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej oraz Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej, obydwa wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę badawczą i zatrudniające doskonałą kadrę. Na badania udzielamy pomocy publicznej do wysokości 50% ceny, więc warunki są niezwykle preferencyjne.
Każdy kto jest zainteresowany skorzystaniem z oferty Inkubatora musi wypełnić specjalny Formularz Aplikacyjny. Kto weryfikuje i ocenia ten Formularz? Co decyduje o zaproszeniu na rozmowę?
Formularz generalnie weryfikuję ja z zespołem, głównie pod kątem merytorycznym, czyli przede wszystkim: czy biznes jest przemyślany, czy zweryfikowana została grupa docelowa klientów, do której kierowane będą produkty lub usługi, czy firma ma środki finansowe na start. Pomysł biznesowy musi być także innowacyjny, gdyż taki jest warunek główny wejścia do Inkubatora, przy czym innowacja nie musi dotyczyć wyłącznie technologii. Jeśli mamy wątpliwości co do działalności, którą firma prowadzi lub zamierza prowadzić, możemy skorzystać z naszego ciała opiniodawczego – Komitetu Naukowego, w skład którego wchodzą specjaliści z różnych dziedzin. Ich opinia nie jest wiążąca, jednakże czasami bywa bardzo pomocna. Po upewnieniu się, że warto rozpocząć współpracę firma zapraszana jest na spotkanie, podczas którego ma szansę zaprezentować swój profil działalności, plany rozwojowe oraz odpowiedzieć na pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Na spotkanie zapraszamy firmę tylko wówczas, jeśli dysponujemy wolną powierzchnią. Jeśli akurat cały Inkubator jest wypełniony, informujemy o tym firmę, a następnie, jeśli jest zainteresowana, kontaktujemy się z nią ponownie po uwolnieniu powierzchni. Na spotkanie zapraszani są także przedstawiciele Komitetu Naukowego. Jeśli firma przekona nas do siebie, a nasza infrastruktura spełnia jej oczekiwania, podpisujemy umowę najmu wybranych przez firmę pomieszczeń. Okres inkubacji obejmuje 3 lata, jednakże jest możliwość wyjścia z Inkubatora w dowolnym okresie.
Jakie elementy mają kluczowe znaczenie i decydują o zgodzie, bądź odmowie na działalność na terenie Technoparku?
Kluczowa jest działalność innowacyjna lub w oparciu o nowoczesne technologie. Warunkiem koniecznym jest także gruntowne przemyślenie rodzaju prowadzonej działalności i segmentu klientów, do których będą kierowane produkty tej działalności, oraz środki finansowe, które zapewnią płynność finansową w początkowym okresie. Na terenie Technoparku nie mogą być również prowadzone działania, które w jakikolwiek sposób wywierałyby niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Jeśli natomiast chodzi o firmy z branży life science, które chciałyby prowadzić w Inkubatorze badania własne w oparciu o własny sprzęt, kluczowa jest adekwatność posiadanej przez nas infrastruktury w odniesieniu do prowadzonych badań (pod względem zapewnienia bezpieczeństwa).
Czy są jakieś szczególne cechy, którymi powinna charakteryzować się osoba pragnąca otworzyć własną działalność? Czy naprawdę wystarczy tylko pomysł?
Pomysł jest bardzo istotny, natomiast równie ważna jest osoba samego przedsiębiorcy. Przede wszystkim musi być to osoba bardzo zdeterminowana i konsekwentnie dążąca do celu, ale także otwarta na zmiany. Nastawienie na ciągłe zdobywanie wiedzy, i to z różnych dziedzin, bardzo ułatwia prowadzenie biznesu. Interdyscyplinarność ułatwia bowiem unikania błędów i pozwala na dynamiczną zmianę lub korektę profilu działalności, jeśli zmienia się rynek lub potrzeby klientów. Przedsiębiorca nie może także bać się delegowania uprawnień czy powierzania części zadań firmom zewnętrznym (np. obsługi prawnej czy rachunkowej, jeśli nie zatrudnia np. pracowników z takimi kwalifikacjami). Inaczej bowiem nie będzie się w stanie skupić na tym, co najważniejsze, czyli na rozwijaniu biznesu i doskonaleniu oferty.
W Technoparku firm z branży life science jest póki co nie wiele. Co może być tego powodem?
Myślę, że główną barierą są środki finansowe, które firmy z branży life science musiałyby zainwestować w aparaturę lub badania. Mam nadzieję, że teraz po otwarciu BioNanoParku to się zmieni, gdyż młodzi przedsiębiorcy mogą już korzystać z doskonale wyposażonych laboratoriów na preferencyjnych warunkach. Inną barierą może być także brak tradycji przedsiębiorczości w Polsce oraz dążenie za wszelką cenę do zdobycia jakiejkolwiek posady. Wynika to najprawdopodobniej z tradycji kulturowej oraz braku odpowiednich kwalifikacji biznesowych umożliwiających choćby podstawową orientację w zasadach prowadzenia działalności gospodarczej (brak praktycznego kształcenia z tego zakresu w trakcie studiów). W efekcie doskonały np. chemik nie orientuje się choćby w podstawach prawa czy finansów, a to prowadzenia biznesu nie ułatwia.
Czy ma Pani jakieś rady dla osób zastanawiających się nad rozpoczęciem własnej działalności?
Przede wszystkim należy mierzyć siły na zamiary. Chodzi mi tu głównie o gruntowne przeanalizowanie rynku w zakresie popytu i konkurencji. Trzeba także zastanowić się nad tym, co będzie, jeśli mi się nie uda? Czy mam wówczas jakąkolwiek alternatywę. Jeśli jej nie mam i zostanę bez środków do życia i z zadłużeniem, raczej nie zabieram się za własną działalność. Ważne jest także zapewnienie sobie płynności finansowej na start. I co także ważne – osoba zamierzająca prowadzić swój biznes powinna nastawić się na konieczność ciągłego dokształcania się, i to w wielu dziedzinach. Nie wspomnę już o konieczności ciągłego analizowania rynku, na którym się działa, i dostosowywania się do panujących na nim zmian. W przypadku firm life science ważne jest także upewnienie się przed rozpoczęciem działalności, czy technologie, którymi chcą się zająć, są potrzebne przedsiębiorcom. Czyli najpierw zbadanie popytu, a następnie podjęcie decyzji o działaniu. Należy również pamiętać, że w biznesie niezwykle istotny jest czas, a więc kluczowa jest tu dynamika w dostosowywaniu czy modyfikowaniu np. technologii do potrzeb klienta.
Dziękuję za rozmowę
Przeczytaj również:
Praca w polskim biosektorze - perspektywy i możliwości
Praca w polskim biosektorze - oczekiwania pracodawców - Mabion
rozmawiał red. Tomasz Sznerch
portal Biotechnologia.pl
KOMENTARZE