Czy kobietom trudniej jest osiągnąć sukces zawodowy niż mężczyznom?
Teresa Brodniewicz: Nie ma na to pytanie zero-jedynkowej odpowiedzi. Wychodzę z założenia, że podstawą sukcesu zawodowego jest wykształcenie. Kobiety w Polsce mają wstęp na wyższe uczelnie od 1918 roku. Od czasu zakończenia drugiej wojny światowej i otwarciu bezpłatnych wtedy uczelni formalnie kobiety w Polsce nie miały i nie mają żadnych przeszkód w studiowaniu tego, co sobie wybrały, do czego mają zdolności i predyspozycje. Jednak czasami kobiety spotykają się nadal z trudnościami w uzyskaniu wykształcenia z powodu braku wsparcia w rodzinie dla ich aspiracji.
Wykształcenie to jedno. Drugie, ważne dla uzyskania sukcesu zawodowego to kwestia uświadomienia sobie tego, co chce się robić, poczynienia pewnych planów, ustalenia strategii i rozważnej realizacji. Trzecie, to akceptacja kobiet w pracy. W Polsce, w porównaniu choćby z Kanadą, gdzie pracowałam prawie 20 lat na wysokich stanowiskach, gdzie bardzo często byłam jedyną kobieta, nie doświadczyłam i nie zaobserwowałam większych trudności w akceptacji kobiet jako szefów i partnerów w życiu biznesowym.
Podsumowując, kobiety mogą osiągać sukcesy tak samo, jak mężczyźni. W mojej firmie, gdzie są zatrudnieni wysoko wykwalifikowani specjaliści, pracuje kilkadziesiąt kobiet odnosząc sukcesy zawodowe.. Wymaga to od nich dużego wysiłku i oddania, ale tym samym przynosi dużą satysfakcje.
Maria Jolanta Rędowicz: Teoretycznie kobiety i mężczyźni mają podobne możliwości osiągnięcia sukcesu zawodowego. Często się zdarza, że to kobieta szybciej awansuje i obejmuje funkcje kierownicze. Natomiast kobietom, które zdecydowały się na posiadanie dzieci dużo trudniej jest rozwijać się zawodowo, zwłaszcza w pierwszym okresie macierzyństwa. Przerwa w pracy zawodowej, czasem nawet kilkuletnia sprawia, że pozycja zawodowa matek jest słabsza w porównaniu z odpowiadającymi im wiekiem i wykształceniem mężczyznami. Pragnę podkreślić, że pozytywny wpływ na karierę kobiet ma z pewnością wsparcie partnera i rodziny, którzy nie tylko mogą dopingować panie w dążeniu do sukcesu, ale i przejąć część obowiązków związanych z prowadzeniem domu oraz wychowywaniem dzieci.
Zdarzało się Paniom w trakcie życia zawodowego wybierać między życiem zawodowym a rodzinnym?
Teresa Brodniewicz: Oczywiście, miałam szereg takich sytuacji. Związane one były zawsze ze sprawami rodzinnymi, typu ciąża, opieka nad maleńkimi i większymi córeczkami, czy opieka nad ciężko chorymi członkami najbliższej rodziny. Takie decyzje musiały być podejmowane wielokrotnie i było to bardzo trudne dla mnie. Musiałam je podejmować w Kanadzie, gdzie w tym okresie kobiety nie miały takich udogodnień jak urlopy macierzyńskie, możliwość kontynuowania pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego, urlopy na opiekę nad chorym dzieckiem itd.
Maria Jolanta Rędowicz: Wychowałam się w domu, w którym oboje rodzice wspierali się nawzajem w rozwoju zawodowym oraz wpoili mi i mojej siostrze przeświadczenie, że to od nas zależy, co w życiu osiągniemy. Miałam również szczęście, że trafiłam do Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie, w którym nie było i nie ma różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn. Było i jest w nim więcej kobiet na stanowiskach kierowniczych. Nie miałam więc żadnych oddolnych i odgórnych „pułapów” w swoim rozwoju, również naukowym. Nie wpływało to też na moje wybory zawodowe. Również i postawa mojego męża, który wspierał mnie od początku spowodowała, że nie musiałam wybierać między życiem rodzinnym, a zawodowym. Udało mi się, a w zasadzie nam, stworzyć szczęśliwą rodzinę. Mamy dwóch dorosłych już synów. W zasadzie to mąż poświęcił swoją karierę zawodową dla mnie, kiedy należało zdecydować o wyjeździe na mój kilkuletni staż podoktorski za ocean. Koszty tej decyzji ponosi w zasadzie do dziś.
Być może niektóre etapy mojej kariery zawodowej mogłyby nastąpić szybciej, może więcej mogłabym osiągnąć... Ale nie zmieniłabym żadnej ze swoich decyzji życiowych i zawodowych.
Dziękuję za rozmowę.
Prof. dr hab. Maria Jolanta Rędowicz – kierownik Zakładu Biochemii i wiceprzewodnicząca Rady Naukowej w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.
Dr Teresa Brodniewicz – prezes zarządu firmy MTZ Clinical-Research. Od 2013 roku prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce.
KOMENTARZE