Kamilah – tak miała na imię samica ważąca 136kg, stanowiąca źródło materiału do badań nad genomem goryli. Wyniki analiz dostarczyły ważnych informacji na temat sekwencji genomowych osobników reprezentujących dwa podgatunki goryli. Okazało się, że genom goryli składa się z ponad trzech miliardów par zasad, które tworzą ok. 21 tys. genów, co jest porównywalne z wynikami otrzymanymi podczas analiz nad genomem ludzkim.
Z wyników badań genomów, które przeprowadzono wcześniej wynika, że organizm ludzki jest najbliżej spokrewniony z szympansami (99% identyczności DNA). Goryle z kolei jak okazało się niedawno, mają taki sam kod genetyczny jak ludzie w 98%. Poznano również procent identyczności ludzkiego materiału genetycznego z orangutami i wynosi on 97%. Jednak jak się okazuje porównywanie genomów szympansów, goryli lub orangutanów z genomem ludzkim nie jest takie proste. Analizy wydają się być niezwykle skomplikowane, szczególnie jeśli chodzi o określone regiony genomów. Okazuje się bowiem, że 15% sekwencji ludzkiego genomu jest bardziej podobne do genomu goryla, niż do sekwencji szympansa. Natomiast 15% sekwencji genomu szympansa jest bardziej zbliżone do genomu goryla, niż do ludzkiego.
Otrzymane wyniki badań są niezwykle istotne. Jak twierdzą sami autorzy, poznanie podobieństwa genetycznego pomiędzy tymi organizmami może okazać się kluczem do znalezienia mutacji odpowiedzialnych za demencję ludzką lub zmian, których skutkiem jest rozwój ludzkiego języka. Być może już niedługo opublikowane zostaną kolejne wyniki badań nad pokrewieństwem organizmów ludzkich z innymi gatunkami. Jedno jest pewne już dziś: ludzie, szympanse i goryle to organizmy podobne genetycznie.
źródło: Nature
oprac. Izabela Kroplewska
KOMENTARZE