Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Poznań Radiocarbon Laboratory - Nowoczesna technika w Poznańskim Parku Naukowo Technologicznym
12.10.2012

Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe działa na terenie Poznańskiego Parku Naukowo ‑ Technologicznego i współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Laboratorium to oferuje swoim klientom datowanie radiowęglowe z zastosowaniem nowoczesnej techniki akceleratorowej AMS, ściśle współpracując przy tym z Laboratorium AMS. Jest to pierwsza taka jednostka w tej części Europy.

Datowanie radiowęglowe to metoda oznaczania wieku próbek - mogą być to obiekty archeologiczne, geologiczne, paleobotaniczne czy paleoklimatologiczne, np. skamieliny, kości, resztki pożywienia, fragmenty owłosienia, fragmenty roślin. Datowanie jest wykorzystywane również w badaniach kryminalistycznych, biochemicznych, w przemyśle spożywczym, a także w badaniach środowiskowych, w tym zmian środowiska w przeszłości.

Metoda datowania radiowęglowego opiera się na fakcie, że każdy żywy organizm asymiluje węgiel ze środowiska przy stałym stosunku ilościowym izotopów węgla 12C oraz 14C. Po obumarciu organizmu żywego stosunek ten ulega zmianom w czasie, ponieważ przy zaprzestaniu asymilacji węgla maleje ilość izotopu 14C. Jest to izotop radioaktywny, ulega zatem samoistnemu rozpadowi o połowicznym czasie rozpadu wynoszącym 5730 lat. Oznacza to, że porównanie stosunku 14C/12C w badanej próbie ze stosunkiem 14C/12C w atmosferze  umożliwia określenie tzw. wieku radiowęglowego próbki. Ponieważ na przestrzeni lat zmienia się w pewnym stopniu zawartość 14C w atmosferze, uwzględniana jest tzw. kalibracja radiowęglowej skali czasu, by uzyskać wartość wieku kalendarzowego próbki.

Przy datowaniu radiowęglowym krytycznym etapem jest preparatyka prób. Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe specjalizuje się w wytwarzaniu katod grafitowych z otrzymanych prób, które następnie poddawane są analizie w Laboratorium AMS. Dysponuje ono akceleratorowym spektrometrem masowym AMS, którego komora ma łączną długość 15 m. Spektrometr mas najpierw wytwarza jony węgla, a następnie wstrzykuje je do akceleratora, gdzie poddawane są one przyspieszeniu, separacji, detekcji i analizie.

Ze względu na skalę zapotrzebowania na datowanie radiowęglowe, Laboratorium podjęło w ostatnich latach decyzję o rozbudowie i zakupie dodatkowej aparatury. Nowe stanowiska do wytwarzania dwutlenku węgla i grafityzacji prób umożliwiły znaczny wzrost przepustowości Laboratorium – w ubiegłym roku dokonano 40-tysięcznego pomiaru techniką AMS. Na stronie internetowej dostępny jest system elektronicznej rejestracji próbek. Laboratorium uczestniczy także w projektach europejskich, m.in. w projekcie MILLENNIUM: „European climate of the last millennium". I choć laboratoriów wykonujących datowanie radiowęglowe z wykorzystaniem najnowocześniejszej obecnie technologii AMS jest dziś w Europie kilkanaście, to Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe wraz z Laboratorium AMS są pierwszym tego rodzaju miejscem w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Ewa Sankowska

 

źródło:

radiocarbon.pl

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2023>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter