Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Poznań czeka na swoje centrum biotechnologiczne
18.06.2009
4 nowoczesne laboratoria o łącznej powierzchni 4400 m.kw., wyposażone w najnowszą aparaturę badawczą w liczbie 260 jednostek - tak ma wyglądać Centrum Biotechnologii Medycznej, które powstanie pod Poznaniem.
Realizacja bogatych planów zależy teraz od urzędników przyznających unijne środki.


Pomysłodawcą utworzenia Centrum jest spółka BioContract, a inwestycja byłaby zlokalizowana na terenach Nickel Technology Park Poznań w Suchym Lesie. W ośrodku mają być prowadzone prace naukowe, badawczo-rozwojowe oraz wdrożeniowe nad innowacyjnymi metodami walki z nowotworami, szczególnie w zakresie onkologii spersonalizowanej, w tym bionanotechnologii skojarzonej, terapii celowanej, aktywnej i adoptywnej immunoterapii genetycznej oraz molekularnej diagnostyki obrazowej nowotworów. W przyszłości z usług Centrum mogłyby korzystać uczelnie i instytuty naukowe, ale swoje badania przede wszystkim prowadziłaby tutaj spółka BioContract, która skupia się na badaniach i rozwoju leków opartych na komórkach somatycznych i organizmach modyfikowanych genetycznie. Wśród realizowanych projektów znajdują się m.in. terapeutyczne (w przeciwieństwie do profilaktycznych) szczepionki przeznaczone do leczenia chorych na nowotwory.

To właśnie z nimi wiąże się największe dotychczas osiągnięcie firmy założonej przez prof. Andrzeja Mackiewicza i prof. Grzegorza Breborowicza. Komercjalizacją terapeutycznej genetycznej komórkowej szczepionki czerniakowej (GMTV) zajmuje się już powołana do życia - wraz z inwestorami strategicznymi - angielska spółka AGIRx Ltd. Celem jest rejestracja poprzez Europejską Agencję Oceny Leków – EMEA, Agencję Leków i Żywności – FDA (USA) oraz dopuszczenie leku do obrotu na świecie.

- Kończymy drugą fazę badań klinicznych – mówi prof. Andrzej Mackiewicz, prezes BioContractu. - Spośród 450 pacjentów przyjmujących szczepionkę 130 nadal żyje. Trzecia faza, czyli testowanie leku na dużej próbie pacjentów, mogłaby się rozpocząć jeszcze w tym roku. W ciągu 4 lat jest szansa na rejestrację i wprowadzenie na rynek szczepionki.

Zaawansowane są także badania nad kolejnymi projektami.

- Już prowadzimy prace nad szczepionkami na raka nerki, prostaty oraz bionanokompozytami do celowanych terapii nowotworów. Ta ostania technologia bliska jest już patentowania – dodaje prof. Mackiewicz.

Czy prace te będą prowadzone w nowym obiekcie zależy w dużej mierze od tego, czy spółka uzyska dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

- Wciąż liczymy, że uda się dostać grant, wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną - przyznaje Dagmara Nickel, prezes Nickel technology Park Poznań.

Wartość całego projektu szacowana jest na ok. 46 mln zł. Jeżeli firma otrzyma środki unijne, budowa może ruszyć w styczniu 2010 roku, a obiekt byłby oddany do użytku już w grudniu.

Wyniki konkursów w ramach działania 2.1 PO Innowacyjna Gospodarka mają być znane do końca lipca.
KOMENTARZE
news

<Lipiec 2026>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter