Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny!
Poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny!

Historia słynnej Nagrody Nobla jako najbardziej prestiżowego wyróżnienia w globalnej nauce sięga początków ubiegłego wieku. Oczy świata zwracają się rokrocznie w kierunku Sztokholmu, gdzie ogłaszane są najważniejsze nazwiska światowej nauki i kultury, które później stają się bohaterami zarówno mainstreamowych, jak i branżowych mediów. Dzisiaj Komitet Noblowski wyłonił zwycięzców w dziedzinie fizjologii lub medycyny, czyli kategorii, której co roku przyglądamy się z zapartym tchem.

 

W tym roku nagrodzeni zostali: Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV). Zwycięzcy podzielą się nagrodą o wartości 10 mln koron szwedzkich, czyli blisko 950 tys. euro. 

W ubiegłym roku badacze William G. Kaelin Jr., Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza otrzymali te najbardziej prestiżowe wyróżnienie naukowe za prace nad mechanizmami rządzącymi procesami życiowymi komórek.

Jutro poznamy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, w środę – chemii, czwartek – literatury, a w piątek – przyznana zostanie budząca wiele emocji Pokojowa Nagroda Nobla. Święto nauki i kultury zwieńczy poniedziałkowe wyłonienie zwycięzcy w dziedzinie ekonomii – jedynej kategorii, której nie przewidywał jej pierwotny fundator (oficjalnie: Nagroda Banku Szwecji im. A. Nobla w dziedzinie ekonomii).

Już za tydzień, kiedy zakończą się obchody noblowskie, razem z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego, przygotujemy dla Was ekspercki komentarz w sprawie ogłoszonego dzisiaj werdyktu w ramach naszego nowego formatu na kanale YouTube – Bio-Tech Live. Bądźcie czujni, niebawem więcej informacji.

Źródła

Fot. Niklas Elmehed (Nobel Prize Outreach)

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter