Pracownicy PozLab to specjaliści mający wieloletnie doświadczenie w pracy w obszarze badań i rozwoju międzynarodowej firmy farmaceutycznej. PozLab sp. z o.o. jako spółka usługowa nie spełnia więc ambicji jej założycieli. Nabyte dotąd umiejętności oraz aspiracje pozwalają im realizować projekty na znacznie szerszą skalę. Firma chce wejść na rynek leków generycznych.
Szukając kapitału spółka utworzyła z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu projekt Uniwersyteckiego Centrum Transferu Technologii Medycznych (UCTTM). Uniwersytet pomógł znaleźć i zaadaptować pomieszczenia laboratoryjne i magazynowe. W zamian PozLab współpracuje ze studentami uczelni, służąc im fachowym doradztwem i dając możliwość pracy w ciekawym miejscu. Ten układ nie zapewnia jednak niezbędnego do wybicia się firmy, kapitału.
W tej chwili staramy się utrzymać naszą działalność. Firma zatrudnia łącznie 13 pracowników. Prowadzimy badania zlecone przez firmy z branży farmaceutycznej, spożywczej, chemicznej, paszowej i kosmetycznej. Utrzymanie spółki zapewnia nam świadczenie usług spełniających najwyższe standardy jakości, ale to nas nie rozwija. Rozmawiamy z wieloma inwestorami, jednak nasz problem to bardzo krótka działalność na polskim rynku i brak odpowiednich gwarancji finansowych – mówi Anna Krause, prezes firmy PozLab.
Na pytanie jak wysokiego kapitału wymaga rozwój spółki, Anna Krause odpowiada: Na tym etapie potrzebujemy każdej pomocy. Na razie nie mamy możliwości realizacji wielkich przedsięwzięć, która od razu skusi inwestorów. My walczymy o przetrwanie.
PozLab planuje wejść w obszar leków generycznych. Na bieżąco śledzimy zapotrzebowanie rynku oraz to, które patenty ulegają wygaśnięciu. Wiemy, że nasza wiedza i doświadczenie pozwoli nam opracować szybko stosowne zamienniki, które w takim kraju jak Polska, są niejednokrotnie jedynym ratunkiem dla chorych. Z chęcią rozpoczniemy współpracę z firmami, które tego rodzaju prace chciałyby zlecić na zewnątrz. Ponadto jeśli pozyskany kapitał na to pozwoli, rozpoczniemy prace nad lekiem innowacyjnym. Pomysł na jego produkcje zrodził się w naszych głowach dawno temu i czeka na realizację. Praca nad generykami jest jednak łatwiejsza i znacznie szybciej przyniesie wyniki finansowe – komentuje Anna Krause.
Firma współpracuje obecnie z Nickel Technology Parku Poznań (NTPP), w ramach projektu Bioregion Wielkopolska. Park korzysta z dotacji unijnych, pomagając rozwijać innowacyjne przedsiębiorstwa. NTPP bardzo zaangażował się w nasze plany. Liczymy, że uczestnictwo w tak prestiżowym projekcie przyczyni się do promocji firmy i jej możliwości. Spotkaliśmy tam ludzi, którzy potrafią połączyć naukę z biznesem. Nie odsuwamy się także od uczelni, wręcz przeciwnie, bierzemy m. in. udział w projekcie Naukowiec w biznesie, prowadzimy wykłady dla studentów anglojęzycznych. Inwestorów jednak należy szukać gdzie indziej, dlatego próbujemy zaistnieć w środowisku biznesowym, uczestnicząc np. w największych targach biotechnologicznych w Polsce BioForum. Przedstawiliśmy naszą ofertę i czekamy na konkretne propozycje – mówi Anna Krause.
***
Anna Krause, Prezes Zarządu PozLab sp. z o.o. - z wykształcenia biotechnolog leków, absolwentka Politechniki Gdańskiej. W latach 2003-2010 pracowała jako Specjalista Analityk w Dziale Rozwoju Produktów GlaxoSmithKlinePharmaceuticals S.A. w Poznaniu. W tym czasie brała udział w pracach wielu globalnych zespołów R&D, których tematyka skupiała się na wypracowywaniu nowych trendów w farmacji przemysłowej. Uczestniczyła również jako
użytkownik ekspert we wdrożeniu globalnych systemów skomputeryzowanych wykorzystywanych w laboratorium. Od 2011 roku pełni rolę Prezesa Zarządu w spółce utworzonej przez pracowników zlikwidowanego w 2010 roku Działu Rozwoju GSK oraz Uniwersyteckie Centrum Transferu Technologii Medycznych w Poznaniu. Jednocześnie, jako Kierownik Laboratorium odpowiada za kierowanie pracami centrum badawczo-rozwojowego PozLab.
red. Blanka Majda
KOMENTARZE