Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Powstanie Wrocławskie Centrum Chemii i Biotechnologii
12.01.2012

Z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk oraz wrocławskich uczelni powstanie Wrocławskie Centrum Chemii i Biotechnologii. Główną tematyką badań, wokół której skupi się działalność instytutów zrzeszonych w WCCB będą technologie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, oraz technologie mające zastosowanie w medycynie.

W poniedziałek list intencyjny w sprawie utworzenia Wrocławskiego Centrum Chemii i Biotechnologii podpisali przedstawiciele Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk.

Bardzo się cieszę, że dwa instytuty Polskiej Akademii Nauk, cztery instytuty uczelniane, po dwa z Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego, wszystkie ukierunkowane na badania chemiczne i biotechnologiczne, będą wspólnie dążyć do uzyskania przez te jednostki statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Mam nadzieję, że na styku chemii i biotechnologii uda nam się rozpocząć nowe ciekawe badania. Takie badania na interfejsie dziedzin są dziś bardzo wartościowe – komentuje dla naszego portalu prof. Jacek Otlewski, dziekan Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, jeden z sygnatariuszy listu intencyjnego.

W przeciągu kilku miesięcy zostanie sporządzona szczegółowa umowa, a także wysłana aplikacja o uzyskanie statusu KNOW. Mam nadzieję, że szanse otrzymania tego statusu przez jednostki tworzące WCCB są spore -  mówi prof. Otlewski.

A jest o co walczyć. Status KNOW gwarantuje specjalne dofinansowanie na okres aż pięciu lat. W 2012 r. każdy KNOW wyłoniony w konkursie, ogłoszonym 09.01.2012 przez Panią Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbarę Kudrycką, otrzymać może do 10 mln zł. W kolejnych czterech latach dofinansowanie zostanie utrzymane na porównywalnym poziomie. A to oznacza, że do każdego KNOW trafić może dodatkowo z budżetu państwa nawet 50 mln złotych. Pieniądze te mogą być przeznaczone m.in. na wzmocnienie potencjału naukowego i badawczego, rozwój kadry naukowej, kreowanie atrakcyjnych warunków pracy badawczej, budowanie silnej i rozpoznawalnej marki, także na wyższe wynagrodzenia naukowców czy zatrudnienie w Polsce zagranicznych, naukowych sław.

Powstanie Wrocławskiego Centrum Chemii i Biotechnologii przyniesie wiele korzyści, umożliwi przede wszystkim jeszcze lepsze interdyscyplinarne kształcenie młodej kadry naukowej, ułatwi dostęp do sprzętu i aparatury, którą będziemy sobie w ramach WCCB udostępniać. Trzecia rzecz to aplikowanie o wspólne granty, nie tylko ze źródeł polskich, ale też z zagranicy. Będziemy współpracować na różnych płaszczyznach, obecnie sytuacja między wszystkimi instytutami jest bardzo dobra, więc jestem optymistą – dodaje prof. Jacek Otlewski.

Instytucje tworzące WCCB nakreśliły obszary badawcze, którymi będzie zajmować się Centrum. Mają to być badania nad różnego rodzaju materiałami m.in. polimerami organicznymi, materiałami supramolekularnymi; badania makrocząsteczek biologicznych i mechanizmów transformacji cząsteczek biologicznych. Centrum ma również prowadzić badania w obszarze odnawialnych źródeł energii oraz technologii na potrzeby terapii i diagnostyki medycznej.

 

Red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Październik 2027>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter