Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Powstanie Środkowoeuropejskie Konsorcjum na Rzecz Bio- i Nano- Regionów
05.10.2011

Jak wynika z wieloletnich badań prowadzonych przez różne ośrodki badawcze w Polsce innowacyjność polskich przedsiębiorstw była relatywnie niska, o czym świadczy rażąco niski udział nakładów na działalność badawczo-rozwojową w relacji do dochodu narodowego.

Jako mały region o trudnej sytuacji ekonomicznej, nie jesteśmy w stanie konkurować na rynku gospodarki światowej. Tylko komunikacja, współpraca i koordynacja między poszczególnymi podmiotami w konkretnej branży jest niezbędnym warunkiem tworzenia i dyfuzji nowych produktów i usług. Ten fakt zwrócił uwagę Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, który w dniu 10 maja br. podczas ogólnopolskiej konferencji nt. „Biotechnologia dla regionów”, podpisał List Intencyjny w sprawie utworzenia Polskiego Konsorcjum Bioregionów.

Jednak horyzontalnym celem podejmowanych inicjatyw ma być zintegrowanie działań w zakresie rozwoju bio i nanotechnologii bioregionów środkowoeuropejskich. Podczas IV edycji Europejskiego Forum Gospodarczego, (9-10 listopada 2011) zostaną podpisane kolejne listy intencyjne, tym razem z bioregionami z takich państw jak Litwa, Łotwa, Czechy, Słowacja, Węgry. Ponadto do Konsorcjum zostaną zaproszeni przedstawiciele Rosji i Ukrainy.

Mając na uwadze dynamiczny rozwój sektorów innowacyjnych oraz wdrażających nowoczesne technologie, główny nurt toczących się podczas EFG dyskusji zostanie skierowany na osiągnięcia regionów zaproszonych do współpracy w dziedzinie bio i nanotechnologii. Jednym z ważniejszych wydarzeń podczas tegorocznej edycji Forum będzie podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia Środkowo-Europejskiego Konsorcjum Bioregionów potwierdza Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego.

Porozumienie zakłada m.in. wspólne inicjowanie i wspieranie projektów w zakresie biotechnologii, w tym dofinansowywanych z pieniędzy publicznych i unijnych, wzajemną promocję działań z zakresu bio- i nanotechnologii czy wzajemne wsparcie inicjatyw edukacyjnych z zakresu biotechnologii.

Konieczność powstania konsorcjum firm innowacyjnych wynika z faktu, że dzisiaj do rozwoju nie wystarczy jedynie zaangażowanie przedsiębiorcy i poszczególnej firmy czy instytutu badawczego. Środowisko jako całość uczestniczy w tworzeniu nowych idei i projektów, wpływając na przyspieszenie dynamiki tworzenia i dyfuzji innowacji, zwłaszcza w działalności firm realizujących zaawansowane technologicznie procesy produkcyjne.

Znaczącą rolę w procesie pozyskiwania inwestorów pełnią władze regionów oraz ośrodków metropolitalnych i to właśnie one powinny świadomie budować swoją przewagę w wyścigu o konkretne, zgodne z regionalną i lokalną strategią rozwoju, inwestycje – dodaje Marszałek.

Od dwóch lat, od kiedy Polska prezentuje ofertę biotechnologiczną na licznych Targach i Konferencjach, pojawiają się te same opinie. Występując jako małe regiony jesteśmy nieczytelni. Powołanie Środkowoeuropejskiego Konsorcjum Bioregionów pozwoli nam się wybić i znacznie lepiej funkcjonować w ramach współpracy. Mamy nadzieję, że jeśli ten pomysł zostanie poparty władzami rządowymi, pojawią się pieniądze na jego realizację i promocję - mówi Jacek Skwierczyński, Z-ca Dyrektora Departamentu ds. Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Ponadto jesteśmy w trakcie tworzenia nowej strategii innowacji dla miasta Łódź. Chcemy stworzyć zupełnie inną formułę transferu wiedzy, jej generalnym założeniem jest komercjalizacja dorobku łódzkich uczelni. Strategia jest wieloetapowa, jesteśmy na końcu 1 etapu. W przyszłym roku skończymy przygotowywać program i zaczniemy funkcjonować jako region innowacyjny.

Strategie innowacji, zarówno stricte związane z rozwojem technologii jak z tworzeniem nowych rozwiązań w systemach zarządzania, nabierają coraz większego znaczenia dla wartości firmy oraz możliwości uzyskania przez nią przewagi konkurencyjnej. Szczególnie istotne stają się te rodzaje strategii, które ułatwiają szybkie wprowadzenie zmian w przedsiębiorstwach oraz dostosowanie się do zmian zachodzących na rynku. Miejmy nadzieję, że właśnie taki program przygotuje nam Urząd Marszałkowski.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2027>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter