Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Postępy w osłabianiu wirusa HIV
27.01.2011

Zespołowi naukowców z  Beckman Research Institute w ośrodku City of Hope w Duarte w Kalifornii udało się zaprojektować chimerę cząsteczki RNA, która inaktywuje wirusa HIV. Kwas rybonukleinowy złożony z dwóch rodzajów RNA: interferencyjnego siRNA oraz sekwencji wiążącej, działa zarówno po przedostaniu się do komórek zakażonych (siRNA blokuje replikację) oraz w płynach ustrojowych (wiążąc białko gp120 znajdujące się na powierzchni wirusa i komórkach nim zakażonych).

Chimerę testowano wcześniej na myszach podatnych na zakażenia wirusem HIV, które wykazały, że jej użycie powoduje dwukrotny spadek ilości wirusa w płynach ustrojowych, w porównaniu z grupą kontrolną.

Jeden z autorów publikacji, John Rossi, biolog molekularny nazwał tę cząsteczkę "inteligentną bombą trafiającą wyłącznie w zaprogramowany cel", która stosować można zarówno w monoterapii, jaki i w połączeniu z innymi metodami leczenia. Niestety przeciwirusowy efekt działania chimery jest krótkotrwały, gdyż wynosi około tygodnia i wymaga częstego podawania zastrzyków. Według Rossie, następnym etapem prac badawczych powinno być dostarczenie takiego siRNA, które zlikwiduje zakażone komórki.

HIV namnaża się używając do budowy wirionu białek oraz lipidów gospodarza, co utrudnia komórkom układu immunologicznego rozpoznanie i zwalczanie go. Wirus HIV wykazuje tropizm do komórek posiadających na swojej powierzchni antygeny CD4, czyli limfocyty T-pomocnicze, makrofagi i komórki mikrogleju.

Przez oddziaływanie wirusa z komórkami dendrytycznymi układ odpornościowy nie wykazuje reakcji, a limfocyty-T zaatakowane, produkują nowe wiriony i w ten sposóbwirus wymyka się organizmowi spod kontroli.

Źrodło : PAP oraz www.hiv.pl

Oprac.:  Angelika Kozłowska

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter