Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Porozumienie o współpracy naukowo-badawczej pomiędzy Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, a Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Łódzkiego
09.12.2009
Dwie łódzkie uczelnie - Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny będą ze sobą współpracować.
W dniu 8 grudnia (wtorek) w Rektoracie Uniwersytetu Łódzkiego podpisane zostało porozumienie o współpracy naukowo-badawczej pomiędzy Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, a Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Łódzkiego. Obie uczelnie reprezentowane były przez Rektorów: prof. dr hab. Pawła Górskiego, Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz prof. dr hab. Włodzimierza Nykiela, Rektora Uniwersytetu Łódzkiego. Porozumienie sformalizowało współpracę instytucji w zakresie wspólnych projektów edukacyjnych, naukowych, szkoleniowych i doradczych. Jest ono kolejnym ważnym krokiem na drodze do rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej na naszej Uczelni.

Jak powiedział na konferencji prasowej rektor UŁ prof. Włodzimierz Nykiel, współpraca ma polegać m.in. na przygotowaniu projektu "Pomysł na przedsiębiorczość akademicką". Projekt ma być skierowany do pracowników naukowych, doktorantów, studentów i absolwentów uczelni, którzy mają innowacyjny pomysł, są autorami badań, które mogą być wykorzystane np. w przemyśle.

Aby tak się stało należy - zdaniem Nykla - podnieść umiejętności pracowników naukowych i studentów poprzez np. szkolenie ich w "zakresie zarządzania badaniami naukowymi". Projekt ma nauczyć ich sprzedaży na rynek własności intelektualnej.

Obecny na podpisaniu porozumienia rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Paweł Górski zwrócił uwagę, że prawidłowa ocena, a później sprzedaż własności intelektualnej pracowników i studentów, jest bardzo ważna. Według niego, umiejętność przeniesienia wiedzy naukowej do gospodarki nie zawsze jest w naszym kraju należycie wykorzystana. Trzeba upowszechniać wiedzę, jak się wykorzystuje w praktyce badania naukowe, jak "przechodzić od laboratorium do sprzedaży rezultatów badań". "Musimy nauczyć się wychodzić z naszą ofertą naukową na zewnątrz, a obiektem naszego działania muszą być przedsiębiorcy" - mówił Górski. Jego zdaniem, ważna jest tu tzw. polityka patentowa, która według niego jest w Polsce fatalna. "Polskie patenty są bardzo słabo wykorzystywane przez polskich przedsiębiorców. Większość z tych patentów idzie na półki. Musimy więc nauczyć się techniki wprowadzania ich na rynek" - dodał

KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter