W imieniu HBA porozumienie podpisał Erno Duda, prezes HBA. Polskie stowarzyszenie reprezentował natomiast prof. Tadeusz Pietrucha, prezes PBA, a także główny organizator BioForum. Polski rząd reprezentowała Grażyna Henclewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, a rząd Węgier Cséfalvay Zoltán, wiceminister Gospodarki Narodowej.
"Musimy pamiętać, jak ważna jest współpraca w branży biotechnologicznej. Aby efektywnie się rozwijać, ten sektor gospodarki potrzebuje ścisłej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami i rządem. Niezbędne jest wzajemne zrozumienie. Biotechnologia to przyszłość. Biotechnologia to odpowiedź na setki problemów trapiących współczesną cywilizację. Biotechnologia to ocean nieskończonych możliwości, których nie wolno nam zmarnować. Niech ta współpraca pomiędzy Polish Biotech Association i hungarian Biotech Association będzie owocna i przyniesie korzyści całemu światu nauki i biznesu jak również wszystkim obywatelom naszych krajów" – mówiła podczas otwarcia Grażyna Henclewska, wiceminister gospodarki w polskim rządzie.
"Jestem bardzo szczęśliwy z racji tego, że mogę być tu obecny. Światowy rynek biotechnologiczny, globalny biobiznes, dla małych i średnich przedsiębiorstw z regionu Europy Środkowowschodniej jest trudno dostępny. Dlatego musimy połączyć siły, aby pokazać swój potencjał na tym światowym rynku. Idea o podpisaniu porozumienia wypłynęła z obu stron. Ani polski, ani węgierski rynek biotechnologiczny nie jest wystarczająco duży, aby samodzielnie rywalizować z największymi graczami w skali globalnej, jednak jesteśmy otwarci na współpracę. Razem możemy wyjść naprzeciw temu wyzwaniu" – powiedział Tadeusz Pietrucha, prezes Polish Biotech Association.
"Mamy zdecydowanie dwa nasilniejsze biosektory w regionie. Jednak żaden z naszych krajów nie był w stanie samodzielnie utworzyć odpowiednio mocnego klastra biotechnologicznego, widocznego w globalnej skali. Teraz po połączeniu sił możemy utworzyć międzynarodowy klaster i wspierać sektor lokalnie, regionalnie i właśnie w skali światowej. Podpisanie umowy to pierwszy krok do umocnienia współpracy i wyjścia na rynek globalny i mamy nadzieję że wkrótce dołączą do nas także inne kraje" – powiedział Erno Duda, prezes Hungarian Biotech Association.
"To dwa bardzo ważne stowarzyszenia dla tej branży w Europie. Węgierski rząd wspiera różne sektory gospodarki, ale biotechnologia to sektor strategiczny. Wspieramy członków HBA w promocji swoich osiągnięć na całym świecie na międzynarodowych imprezach branżowych. To daje możliwości nawiązywania nowych relacji biznesowych i dalszego rozwoju małych i srednich przedsiębiorstw. Podpisane porozumienie pomoże także w pozyskiwaniu funduszy w ramach europejskich programów ramowych 2014-2020. Gratuluję prezesom i życzę owocnej współpracy" – powiedziała Monika Aliz Meszaros, zastępca dyrektora w departamencie business development w Hungarian Trade and Investment Agency.
Umowa o współpracy podpisana przez oba stowarzyszenia wylicza najważniejsze i najbardziej znaczące cele dla obu organizacji oraz nakreśla ramy wzajemnej, obopólnej kooperacji. Zarówno PBA, jak i HBA zamierzają promować rozwój biotechnologii w Polsce i na Węgrzech i chcą dzielić swoimi doświadczeniami, aby stworzyć dobrą atmosferę dla działań członków obu stowarzyszeń, zarówno ze strony rządów, jak i społeczeństw obu krajów. Dodatkowo polskie i węgierskie stowarzyszenie będą również koordynować współpracę, aby zachęcić do współpracy i inwestycji w regionie największe koncerny sektora. Innym celem zawartym w porozumieniu jest wspólne pozyskiwanie międzynarodowych grantów i dofinansowań, zwłaszcza tych oferowanych w ramach wspólnoty europejskiej.
Tak szeroko zakreślona współpraca z całą pewnością da silny impuls do rozwoju biotechnologii w obu krajach, a także w całym regionie. Zwiększy to także konkurencyjność rynku względem rynków Europy Zachodniej. A mowa tu o podziale rynku, który wart jest globalnie blisko 400 mld euro i dynamicznie wzrasta.
Nie dziwi więc fakt, że kraje regionu Europy Środkowej i Wschodniej stawiają coraz bardziej śmiało na rozwój sektora Life Science, czyli m.in. firm biotechnologicznych. Obecnie w Polsce, w Czechach i na Węgrzech działa już kilkaset firm tego typu. Podstawowy obszar ich zainteresowań obejmuje takie dziedziny jak rozwój i produkcja leków biopodobnych, prowadzenie nowoczesnych badań klinicznych, rozwój personalnych terapii przeciwko chorobom cywilizacyjnym, w tym kuracje antyrakowe oparte na badaniu genetycznych cech każdego pacjenta. Nadto znaczna część firm z tego sektora zajmuje się dostarczaniem produktów i oprzyrządowania niezbędnego dla producentów końcowych. Rośnie także ilość firm oferujących wyspecjalizowane usługi w tym sektorze.
BioForum to odpowiedź na palącą potrzebę całej branży w regionie, aby powstało forum wymiany doświadczeń, opinii, a przede wszystkim kontaktów biznesowych. Celem BioForum jest stworzenie efektywnego rynku produktów i usług biotechnologicznych oraz budowa partnerstwa w obszarze badań i rozwoju dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Nie można tego dokonać inaczej, jak tylko poprzez budowanie wielostronnej współpracy opartej na zrozumieniu wzajemnych potrzeb biznesowych. BioForum, jako największe wydarzenie tego typu, stwarza optymalne warunki ku temu poprzez tzw. biopartnering, czyli specjalnie aranżowane spotkania przedstawicieli poszczególnych firm, poprzez dyskusje panelowe i wykłady największych autorytetów branży w Europie i na świecie oraz poprzez szereg nieformalnych spotkań możliwych podczas odwiedzania stoisk poszczególnych firm.
Erno Duda i Tadeusz Pietrucha podpisują porozumienie o współpracy pomiędzy PBA i HBA.
Redakcja
T.Jachimek/T.Sznerch/T.Domagała
KOMENTARZE