Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polskie spółki biotechnologiczne wśród najbardziej atrakcyjnych celów przejęć w Europie Środkowej w 2019 roku
Polskie spółki biotechnologiczne wśród najbardziej atrakcyjnych celów przejęć w Europie Śro
Polskie spółki biotechnologiczne uznane zostały za jedne z najbardziej atrakcyjnych celów przejęć w Europie Środkowej w 2019 roku, wynika z najnowszego badania inwestorów przeprowadzonego przez kancelarię Wolf Theiss i serwis Mergermarket.

 

 

 

Połowa ankietowanych menedżerów zainteresowanych inwestycjami w sektor biotechnologiczny wskazała Polskę jako najbardziej atrakcyjny kraj do przeprowadzenia akwizycji. Na drugim miejscu znalazły się Czechy (44%), a na trzecim ex aequo Austria i Rumunia (38%). Polska, obok Czech i Austrii, jest też w czołówce krajów wymienianych (48%) jako potencjalne miejsce do przejęć firm z sektora dóbr konsumpcyjnych. Ponadto 50% ankietowanych uznała Polskę za najlepszy kraj do ekspansji w regionie w branży energetyczno-wydobywczej.

– Wysokie kwalifikacje pracowników i relatywnie niskie koszty pracy w sektorze biotechnologicznym to czynniki, które decydują o atrakcyjności branży. Część inwestorów patrzy na nasz rynek z perspektywy możliwości rozwoju regionalnego i globalnego – powiedział Jacek Michalski, Partner w Wolf Theiss w Warszawie. – Sektor detaliczny cieszy się sporym zainteresowaniem pomimo niesprzyjających regulacji, jak na przykład częściowy zakaz handlu w niedziele. Pozytywny wpływ na postrzeganie branży mają rosnące dochody konsumentów i silny wzrost gospodarczy – dodał.

Pomimo atrakcyjności poszczególnych sektorów ogólne postrzeganie polskiego rynku fuzji i przejęć pogorszyło się. Wśród krajów Europy Środkowej, Polska spadła o jedno miejsce, na czwartą pozycję. Wyprzedziły ją Węgry, Austria i Czechy. Jak wynika z raportu, inwestorzy doceniają wielkość polskiego rynku i silne fundamenty, ale niepokoi ich rosnący wpływ państwa na gospodarkę, w tym na sektor finansowy i energetyczny oraz upolitycznienie spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Wpływ na postrzeganie polskiego rynku mają również rosnące wyceny spółek i pogłębiająca się różnica w oczekiwaniach cenowych pomiędzy potencjalnymi inwestorami a sprzedającymi. Ponad połowa (58%) ankietowanych twierdzi, że obecne wyceny spółek w Polsce są zbyt wysokie. 3/4 uważa, że zaostrzająca się konkurencja o cele przejęć będzie największym wyzwaniem.

W 2018 roku w Europie Środkowo-Wschodniej ogłoszono 445 transakcji, o 13% mniej niż rok wcześniej, a ich łączna wartość wyniosła 21,3 mld euro, co stanowi spadek o 18% w porównaniu do roku 2017, wynika z danych zebranych przez serwis Mergermarket.

Polska była jednym z trzech krajów, oprócz Austrii i Czech, gdzie w ubiegłym roku zawarto najwięcej transakcji. Wśród nich największe ogłoszone przejęcia to nabycie Euro Bank przez Bank Millennium, zakup podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska przez BGŻ BNP Paribas oraz zakup pakietu akcji notowanej na GPW spółki hotelarskiej Orbis przez jej większościowego akcjonariusza, francuską Grupę Accor.

Coroczny raport Wolf Theiss/Mergermarket został opracowany w oparciu o badanie opinii przeprowadzone wśród 150 menedżerów, którzy byli zaangażowani w co najmniej jedną transakcję przejęcia w regionie w ciągu ostatnich 12 miesięcy albo rozważali jej przeprowadzenie w ciągu najbliższych dwóch lat. Połowa ankietowanych pracuje w spółkach z Europy Środkowo-Wschodniej, a 1/3 zatrudniona jest w funduszach private equity.

Raport M&A Spotlight: CEE dostępny jest na stronie Wolf Theiss oraz pod tym linkiem. Informacje o poszczególnych krajach dostępne są tutaj. 

KOMENTARZE
Newsletter