Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polska spółka rozpoczyna badania nad innowacyjnym przeciwciałem monoklonalnym

To znaczący krok w rozwoju polskiej medycyny! Dzięki finansowaniu Agencji Badań Medycznych firma JJP Biologics rozpoczyna badania kliniczne nad pierwszym polskim przeciwciałem monoklonalnym o działaniu przeciwzapalnym. To ogromny sukces, który dowodzi, że Polska staje się istotnym graczem na globalnej scenie rozwoju innowacyjnych terapii.

 

 

Europejska Agencja Leków wydała zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych kandydata na lek JJP-1212, antagonisty receptora CD89, na zdrowych ochotnikach. Badanie będzie prowadzone w Polsce, a głównym jego celem jest potwierdzenie profilu bezpieczeństwa JJP-1212 oraz określenie jego potencjalnych zastosowań w leczeniu chorób autoimmunologicznych i zwłóknieniowych zależnych od immunoglobuliny A (IgA). – Wsparcie Agencji Badań Medycznych pozwoliło JJP Biologics na realizację wszystkich etapów projektu – od identyfikacji kandydatów na lek, po rozpoczęcie fazy klinicznej. Jesteśmy dumni z tego, że jako pierwsza polska firma farmaceutyczna uzyskaliśmy zgodę na przeprowadzenie takiego badania – akcentuje Paweł Szczepański, dyrektor operacyjny, członek zarządu JJP Biologics.

JJP Biologics specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnych leków biotechnologicznych, medycyny precyzyjnej i terapii spersonalizowanych. JJP-1212 jest przeciwciałem, którego pierwszym ze weryfikowanych w fazie klinicznej wskazań będzie linijna IgA dermatoza pęcherzowa (LABD). LABD jest przewlekłą chorobą skóry, w przypadku której wciąż brakuje dedykowanych leków ukierunkowanych na elementy patogenezy. Typowym objawem LABD jest obecność bolesnych pęcherzy na skórze oraz błonach śluzowych, często połączona z intensywnym świądem. W skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do uszkodzenia i utraty wzroku. 

Prace projektowe dotyczące przeciwciała JJP-1212 na obecnym etapie zakładają przeprowadzanie pierwszego badania klinicznego z udziałem zdrowych ochotników, w celu oceny bezpieczeństwa podania pojedynczej oraz wielokrotnej dawki JJP-1212, stawiając pacjenta i jego potrzeby w centralnym punkcie programu rozwoju leku. – Jesteśmy przekonani, że to badanie stanie się ważnym krokiem naprzód w terapii chorób autoimmunologicznych i zwłóknieniowych. Oczekujemy, że jego wyniki nie tylko poprawią jakość życia pacjentów cierpiących na te schorzenia, ale także przyczynią się do rozwoju nowoczesnych metod leczenia na skalę globalną. Ponadto sukces tego projektu znacząco umocni pozycję polskiego sektora biotechnologicznego na arenie międzynarodowej, pokazując nasze możliwości innowacyjne i badawcze – dostrzega Krzysztof Górski, dyrektor Wydziału Zarządzania Projektami Niekomercyjnymi Agencji Badań Medycznych.

Źródła

Fot. JJP Biologics

KOMENTARZE
Newsletter