Polityka Singapuru wyróżnia się nie tylko na tle państw azjatyckich ale także na niwie światowej. Ten kraj to doskonały przykład owocnych relacji nauki z biznesem. Większość działań administracji wobec biznesu odbywa się w sposób szybki i przejrzysty. System prawny zapewnia wysoki stopień ochrony własności prywatnej i intelektualnej. Singapurskie prawo zgodne jest z wymogami porozumienia w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej TRIPS (WTO), a organem odpowiedzialnym za ich przestrzeganie jest Biuro Własności Intelektualnej (IPOS), agencja rządowa podległa singapurskiemu Ministerstwu Sprawiedliwości.
Singapur przyciąga wielu inwestorów zagranicznych stwarzając im idealne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Podmioty z zagranicy podlegają tym samym prawom co krajowe, a system prawny gwarantuje im nienaruszalność umów. Niemal we wszystkich sektorach dopuszczalne jest działanie firm ze 100% udziałem kapitału zagranicznego. Kluczowym elementem tej współpracy jest rozwinięty i działający wg najlepszych światowych standardów sektor finansowy, oraz ogromna liczba wysokiej klasy międzynarodowych specjalistów na lokalnym rynku pracy. Kolejnym plusem jest łatwość i szybkość rejestracji nowych firm. Dodatkowe udogodnienia to oczywiście świetnie rozwinięta infrastruktura (porty lotnicze i morskie, sieci telekomunikacyjne) i powszechna znajomość języka angielskiego.
Singapur jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Państw Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), dzięki czemu od lat współpracuje z takimi gigantami przemysłu jak Chiny, Indie i Japonia oraz USA. Nie mniej rozwinięte są stosunki tego kraju z Europą w tym także z Polską. Singapur jest zdecydowanie największym inwestorem zagranicznym w Polsce z regionu Azji Południowo-Wschodniej oraz największym odbiorcą polskich inwestycji.
Współpracę z wieloma renomowanymi instytutami i uczelniami na świecie, nawiązuje rządowa Agencja do Spraw Nauki A*STAR. Dyrektorem Laboratorium Obrazowania Biomedycznego Agencji A*STAR jest polski autorytet Prof. dr hab.
Wiesław Nowiński. „Prowadzę „miedzynarodowy” zespół naukowców i programistów. Zespół finansowany jest przez A*STAR, a dodatkowy kapitał pochodzi z różnorodnych grantów. W obecnie wprowadzonym systemie w ASTAR, około 1/3 budżetu przeznaczona jest na współprace z przemysłem lokalnym. Środki na badania można otrzymać tylko wtedy, gdy lokalna firma zainwestuje we wspólny projekt badawczo-rozwojowy” - mówi Prof. dr hab. W. Nowiński.
Agencja zatrudnia ponad 2500 pracowników naukowych z ponad 50 krajów, większość to cudzoziemcy. Agencja stworzyła dwa ogromne centra naukowe Biopolis i Fusionopolis. Biopolis to liczące ponad 250 tys. m kw. centrum badań biomedycznych dla instytutów naukowych oraz prywatnych laboratoriów i przedstawicielstw wielu zagranicznych firm. Fusionopolis ma docelowo zatrudniać 2400 naukowców i inżynierów. Podpisane w 2005 r. Memorandum of Understanding przez Polskie Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, a A*STAR, rozpoczęło szczególną współpracę w relacjach Polski z Singapurem. „Bardzo wysoko oceniam potencjał naukowy Polaków. Polacy są szczególnie utalentowani, a badania naukowe powinny być specjalnością kraju.” – komentuje Prof. Nowiński. Wśród obszarów wspólnych badań znalazła się biotechnologia, bioinżynieria i biomedycyna, a ich efektem jest realizacja kilkunastu wspólnych projektów.
Przykładem projektów realizowanych w konsorcjum Polska-Singapur jest projekt Profesora Andrzeja Urbanika z Katedry Radiologii CM UJ, czy stworzony we współpracy z prof. Radosławem Kazimierskim z Kliniki Neurologii Akademii Medycznej w Poznaniu projekt Komputerowy system wspomagania decyzji o podjęciu leczenia trombolitycznego w udarze niedokrwiennym mózgu, uwzględniający parametry kliniczne, laboratoryjne oraz obraz tomografii komputerowej głowy. „Obecnie współpracuje w zakresie udaru z ośrodkami w Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Z Akademią Medyczną w Poznaniu otrzymaliśmy wspólny grant badawczy w ramach polsko-singapurskiej współpracy naukowej. Właśnie umowa z Singapurem została przedłużona, wiec będzie można ubiegać się o kolejne granty. Ponadto z Unii Europejskiej można otrzymać finansowanie na wspólne badania z krajami azjatyckimi (w ramach projektów FP)” – dodaje Prof. Nowiński.
Prof. Nowiński od 20 lat prowadzi w Singapurze badania nad możliwościami poznania anatomii ludzkiego mózgu. Komputerowe atlasy mózgu umożliwiają szybką ocenę obszaru mózgu zagrożonego chorobą i wielkości postępu danej choroby. Opracowano już kilkanaście takich trójwymiarowych i bardzo dokładnych atlasów, które są stosowane w aplikacjach klinicznych, naukowych i edukacyjnych. „Atlasy, a raczej narzędzia zawierające atlasy mózgu są użyteczne w edukacji, badaniach naukowych i zastosowaniach klinicznych. Wyprodukowaliśmy 24 różne atlasy. Wiele z nich jest rozprowadzanych przez Thieme New York – Stuttgart, czołowego wydawcę medycznego (ponad 5,500 kopii trafiło do szkół medycznych i indywidualnych lekarzy). Główne zastosowania kliniczne to stymulacja mózgu, głównie do chirurgicznego leczenia choroby Parkinsona (ponad tysiąc stacji neurochirurgicznych czołowych firm stosuje nasze atlasy) i diagnoza udaru mózgu.” – podkreśla Prof. Wiesław Nowiński.
Atlasy anatomiczne prof. Nowińskiego mają tę przewagę nad obrazami ze standardowych tomografów i rezonansu magnetycznego, że zostały uzyskane za pomocą aparatury o natężeniu pola magnetycznego wielokrotnie wyższym, co pozwoliło wyodrębnić dużo więcej szczegółów. Atlasy mogą być nakładane na obrazy tomograficzne i rezonansu magnetycznego, i stosowane do ich interpretacji i analizy. „Obecnie pracujemy nad sześcioma dużymi projektami dotyczącymi komputerowych systemów wspomagania leczenia udaru niedokrwiennego i ukrwotocznionego. Wspomagają one diagnozą, leczenie i prognozę. Projektujemy również system do analizy udarów na izbie przyjęć oraz systemy działające na tabletach/telefonach (iPad i iPhone)” – mówi Prof. Nowiński.
Singapur jest małym krajem, więc nie inwestuje we wszystkie dziedziny, lecz wybiera strategiczne nisze. Przemyślany system zarządzania nauką przyciąga polskich naukowców przewidując nagradzanie najzdolniejszych studentów oraz możliwości kontynuacji nauki na renomowanych uniwersytetach amerykańskich i europejskich. Ostatnio do zespołu prof. Nowińskiego dołączyła młoda lekarka z Polski pani Dr Aleksandra Byczkowska. Oto jej opinia:„Planując wyjazd z Polski do Singapuru dowiedziałam się o profesorze Wiesławie Nowińskim, jego dorobku naukowym, w tym o atlasach mózgowia. Do jego zespołu trafiłam w ramach stażu przeddoktoranckiego, gdzie zostałam zaangażowana w pracę nad projektem udaru niedokrwiennego oraz nowej wersji atlasu dla pacjentów. Praca w wybitnym zespole naukowców jest niezmiernie dopingująca i satysfakcjonująca.”
Singapur posiada ogromny potencjał naukowy. Jednak niezbędna jest komercjalizacja nauki i jej efektów. „Rozmowy z inwestorami prowadzone są szczególnie przy inkubacji firm z mojego laboratorium. Obecnie kolejna firma jest w procesie i pertraktujemy zarówno z inwestorami lokalnymi jak i z regionu (głównie z Indii i Chin)” – powiedział Prof. Nowiński.
Prof. Nowiński z uwagą przygląda się rozwojowi nauki w Polsce. Widzi w naszym kraju ogromne możliwości aplikacyjne, jednak by osiągnąć poziom światowy musimy zmienić systemy zarządzania nauką. Swoje postulaty przedstawił m.in. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezesowi Polskiej Akademii Nauk. Poniżej prezentuje je specjalnie dla nas:
Moje 10 przykazań naukowo-innowacyjnych dla Polski:
- Trzeba określić narodowe specjalności w nauce i całkowicie się na nich skoncentrować.
- Należy budować wiodące centra naukowe przyciągające do kraju projekty, talenty i firmy.
- Zachęcajmy młodzież do kariery naukowej. Życie naukowca jest fascynujące i pełne satysfakcji zawodowej, a w połączeniu z wynalazczością i przedsiębiorczością może prowadzić do zamożności.
- Trzeba promować postawy twórcze, innowacyjne i przedsiębiorcze.
- Własność intelektualna jest kluczowym czynnikiem i należy tworzyć ośrodki ochrony, zarządzania i komercjalizacji własności intelektualnej.
- Trzeba rozwijać inteligencje rynkową i korelować z nią kierunki badań.
- Należy koniecznie zakładać inkubatory i wprowadzać bardzo dogodne warunki do otwierania hi-tech firm. Inkubacja winna być elastyczna w eksploatacji własności intelektualnej jak również elastyczna w zatrudnianiu z możliwością pracy w instytucie badawczym i we własnej firmie. Ponadto należy wprowadzić daleko idące zwolnienia podatkowe, zwłaszcza dla tych high-tech firm, które tworzą miejsca pracy.
- Potrzeba inwestorów, wiec zapraszajmy krajowych inwestorów do inwestowania w badania naukowe. Należy również włączać do rad naukowych biznesmenów i finansistów.
- Polskie talenty i doświadczenia są rozproszone po całym świecie. Należy wiąc stwarzać warunki do powrotu renomowanych naukowców do kraju i a jednocześnie przyciągać młode talenty naukowe, zwłaszcza ze wschodu.
- I na końcu sprawa najważniejsza, która należy podjąć po reorganizacji nauki. Trzeba zachęcać i stworzyć odpowiednie warunki dużym firmom międzynarodowym, aby otwierały oddziały w kraju i inwestowały w Polską naukę.
Prof. Wiesław L. Nowiński w dniach 11-12 maja zawita do Łodzi. Będzie szczególnym gościem podczas prestiżowej międzynarodowej imprezy branży biotechnologii i life science – BioForum 2011. BioForum jest najważniejszym wydarzeniem dla sektora biotechnologicznego i branży life-science krajów Europy Środkowej (Węgry, Czechy, Polska, Kraje Bałtyckie). Strategiczną wizją organizatora jubileuszowej 10-tej edycji Targów jest także zainteresowanie naszym rynkiem azjatyckich firm biotechnologicznych. Mamy nadzieję, że współpraca z Singapurem będzie tego początkiem.
***
Prof. Wiesław Nowiński w roku 1977 ukończył Politechnikę Warszawską. Doktorat zrobił na Politechnice Łódzkiej, a habilitacje w Polskiej Akademii Nauk.
Specjalizował się w elektronice. Najpierw w PANie pracował nad tzw. współbieżną rekonstrukcją obrazów w tomografii komputerowej. Ponieważ nie udało mu się zrealizować swoich pierwszych w tej dziedzinie pomysłów podjął pracę w Laboratorium Obrazowania Biomedycznego w rządowej singapurskiej Agencji A*STAR. Efektem współpracy naukowej agencji z m.in. Johns Hopkins Hospital w USA było ukazanie się w roku 1997 pierwszego, opracowanego przez prof. Nowińskiego, komputerowego atlasu mózgu.Dziś profesor jest autorem 483 publikacji naukowych, laureatem 33 prestiżowych nagród, w tym m.in. Magna cum Laude (nagrody uważanej za Oscara radiologicznego), przyznanej przez Radiological Society of North America, oraz Europejski Kongres Radiologiczny. Wspólnie z Agencją A*STAR
złożył 53 patenty. Jego atlasy, ciągle uszczegóławiane i uzupełniane oraz programy komputerowe do ich tworzenia i obsługi kupiło już ponad półtora tysiąca szpitali na całym świecie. Korzysta z nich coraz więcej neurologów i neuroradiologów, są niezwykle pomocne w leczeniu udarów mózgu, choroby Parkinsona i wielu innych przypadkach.Podziękowania dla Prof. Wiesława Nowińskiego za owocną współpracę.
red. Blanka Majda
KOMENTARZE