Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polska Innowacyjna zwraca uwagę na potencjał biotechnologii – wywiad z prezesem Fundacji Sławomirem Olejnikiem
Polska Innowacyjna zwraca uwagę na potencjał biotechnologii – wywiad z prezesem Fundacji Sł
W dniach 27-29 czerwca br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się czwarta edycja innoSHARE’18 – LET’S INSPIRE POLAND, a w jego ramach pierwsza edycja BIOTECH Forum, poświęcona trendom w biotechnologii i przyszłości onkologii na świecie. Po wydarzeniu rozmawiamy ze Sławomirem Olejnikiem, prezesem Zarządu Fundacji Polska Innowacyjna, dla której ta impreza jest punktem kulminacyjnym w kalendarzu jej aktywności.

 

 

Poszerzyliście w tym roku wydarzenie o BIOTECH Forum, czyli tematy immunoterapii i diagnostyki genetycznej, skąd taki wybór i co miało być celem tego spotkania?

Bardzo upraszczając, immunoterapia jest systemem leczenia, polegającym na aktywizowaniu ludzkiego systemu immunologicznego, aby ten sam nauczył się zwalczać chorobę. Każdy człowiek jest inny, bowiem ma inny genotyp. Ten genotyp ma także swoje unikalne właściwości, które indywidualnie determinują każdego z nas. Niestety, słabości lub mutacje genetyczne mogą także być przyczyną chorób. W tym kontekście diagnostyka genetyczna będzie miała kluczowe znaczenie dla większości terapii w przyszłości. Znacząca część aktualnie opracowywanych leków – zwłaszcza na te najcięższe choroby jak onkologiczne, reumatoidalne, gastroenterologiczne – są celowane pod określone cechy genetyczne u człowieka (tzw. biomarkery), które – jeśli są wadliwe – mogą się przyczynić do rozwoju choroby. W naszej ocenie, jeśli będziemy chcieli zapewnić dostęp pacjentom do najbardziej innowacyjnych terapii, to wczesna diagnostyka genetyczna musi być elementem leczenia pacjentów. W rezultacie będziemy mogli być pewni, że pacjent otrzymuje terapię doskonale dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb, co będzie się przekładać na jej skuteczność, a także zwiększy bezpieczeństwo stosowania leków. Stąd też decyzja o podjęciu takich tematów w ramach innoSHARE’18: BIOTECH Forum.

 

Kolejny temat dominujący na forum to digitalizacja opieki zdrowotnej. Na jakim etapie jesteśmy w Polsce w tej naszej transformacji cyfrowej?

Staraliśmy się wyjść poza wyzwania polskiego rynku i pokazać najlepsze globalne praktyki w dziedzinach immunoterapii, badań klinicznych oraz rozwoju spółek biotechnologicznych. W trakcie BIOTECH Forum miała miejsce dyskusja o perspektywach, jakie stwarza wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w procesie badań klinicznych i laboratoryjnych. Globalne spółki biofarmaceutyczne aktualnie dokonują znaczących inwestycji w swoje środowisko IT i AI, bowiem w ten sposób pozyskane i przetworzone dane są w stanie znacząco skrócić procesy opracowywania nowych i innowacyjnych leków, a w efekcie dostarczyć do obrotu produkty jak najlepiej zaspokajające potrzeby pacjentów i podnoszące profil bezpieczeństwa terapii. W tym kontekście w BIOTECH Forum uczestniczyła spółka Ardigen, która mając siedzibę w Krakowie z sukcesem pokazuje, że można prowadzić działania globalnie.

 

Jakie szanse społeczne i gospodarcze dostrzega Pan w rozwoju biotechnologii? Może to być szczególnie ciekawa i „świeża” odpowiedź, ponieważ biotechnologia nie jest rdzeniem Pana działalności.

W mojej ocenie rynek biotechnologiczny i wszelkie obszary wokół niego mają potężną odpowiedzialność społeczną. Wynika to z faktu, że celem działania przedsiębiorców i interesariuszy na tym rynku jest zapewnianie pacjentom dostępu do terapii, które potrafią zmienić ludzkie życie, a nawet je uratować. W ostatnich latach jesteśmy bezpośrednimi świadkami kolejnych wielkich przełomów w naukach medycznych, przy których także pracują polscy naukowcy. Tym samym uważamy, że należy jak najszerzej wspierać rozwój tej dziedziny i pokazywać najlepsze praktyki, które mogą się przyczynić do wspólnego dobra.

 

Jako coach, ekonomista, jest Pan siłą rzeczy zmuszony eksplorować nowe dziedziny, wychodzić poza swoją strefę komfortu. Czy były jakieś bariery, trudności merytoryczne, kiedy "wgryzał się" Pan w tematy biotechnologiczne?

Cały obszar merytoryczny BIOTECH Forum postanowiłem oddać w ręce osób, które od lat są zawodowo związane z rynkiem LifeScience, aktywnie się w nim udzielają i potrafią świetnie wybrać najciekawsze obszary dyskusji. Byli to członkowie Społeczności Polski Innowacyjnej: Aleksandra Eyring, Krzysztof Kumala i Karol Kobyliński. We trójkę zaprojektowali merytorycznie całą agendę i wdrożyli ją w życie. W efekcie mieliśmy okazję wysłuchać głosów ekspertów ze ścisłej światowej czołówki, takich jak:

* dr Luis Diaz – obecnie globalny autorytet w dziedzinie onkologii i wczesnej diagnostyki genetycznej, współtwórca teorii użycia anti-PD-1 w immunoterapii u pacjentów z niestabilnym DNA (microsateliteinstability – MSI) oraz założyciel m.in. firm PGDx i PapGene Inc.,

* dr Aleksander Sowa – Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Portfolio Roche Polska,

* dr Krzysztof Brzózka – Wiceprezes Zarządu i Dyrektor ds. Naukowych w Selvicie,

* dr KarolinaTkaczuk – Business Development Director w Ardigen,

* dr Bożena Kamińska – Zarządzająca Zakładem Neurobiologii Molekularnej przy Instytucie Nenckiego Polskiej Akademii Nauk,

* dr Anna Wójcik – CEO WarsawGenomics.

Założeniem kongresu było dotarcie do jak największej grupy odbiorców działających w obszarze badań klinicznych ze szczególnym naciskiem na akademię i onkologię. Poruszane tematy z zakresu przyszłości onkologii, niekomercyjnych badań klinicznych i komercjalizacji okazały się także bardzo ciekawe i ważne nie tylko dla onkologów, ale i dla najbardziej innowacyjnych spółek z obszaru LifeScience jak np. MSD Polska, Roche Polska, Selvita, Ardigen czy WarsawGenomics, które aktywnie zaangażowały się do udziału w panelach BIOTECH Forum. Polski rynek biotechnologiczny cały czas się rozwija i napotyka wyzwania, z którymi należy się zmierzyć. Niemniej szereg już działających na nim podmiotów pokazuje, że są one do pokonania i staje się świetnym przykładem dla pozostałych. Polska ma potężny potencjał do tego, aby stać się liderem branży biotechnologicznej w Europie, bowiem już dysponuje świetną kadrą naukowców i zasobami oferowanymi przez uczelnie.

 

Kongres to tylko jeden z obszarów działalności Fundacji Polska Innowacyjna. Czym zajmujecie się na co dzień?

Fundacja Polska Innowacyjna organizuje szereg inicjatyw, których kulminacyjnym momentem każdego roku jest Kongres innoSHARE. Realizujemy meetupy i spotkania, które w tym roku odbyły się w 16 miastach w Polsce oraz 9 za granicą. Wspólnie z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, Fundacją Teraz Polska, Instytutem Myśli Schumana i wieloma innymi Partnerami realizujemy Kampanię Edukacyjną „Bez wiz do USA”, której celem jest doprowadzenie do zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków. Ponadto wokół Fundacji skupiamy sieć osób wspierających naszą działalność, którym bliska jest idea tego, aby Polska stała się jednym ze światowych centrów innowacji i biznesu. Na koniec dnia nasze projekty wspierać mają internacjonalizację start-upów i polskiej nauki, dlatego też, jeżeli są osoby, które mają ochotę pomóc nam w realizacji naszej misji i działań, wówczas zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy na stronie www.polandinnovative.com. W rozmowach z przedstawicielem Fundacji na pewno zadane będą pytania, które pozwalają zrozumieć, co dana osoba może i chce wnieść do naszej sieci oraz na czym mogą skorzystać jej członkowie. Równocześnie jednak cenna będzie dla nas informacja, czego taka osoba szuka i w jaki sposób Fundacja Polska Innowacyjna mogłaby jej pomóc. Podobne sieci kontaktów wspierają rozwój firm irlandzkich czy izraelskich. Obecnie Fundacja po 4 latach działalności podsumowuje swoje działania i w najbliższych miesiącach wypracuje strategię rozwoju na kolejne lata.

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2020>

pnwtśrczptsbnd
1
2
TECHCO Forum
2020-12-02 do 2020-12-03
3
4
5
6
7
8
NEURONUS 2020 Neuroscience Forum
2020-12-08 do 2020-12-11
9
Digital Hospital Forum
2020-12-09 do 2020-12-09
11
12
13
14
15
MEDmeetsTECH #10
2020-12-15 do 2020-12-16
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter