Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polska biotechnologia idzie na podbój krajów skandynawskich
07.10.2008
Polskie placówki dyplomatyczne pod presją otoczenia w którym funkcjonują zaczynają aktywnie działać na rzecz rozwoju gospodarki opartej na wiedzy i budować pomosty pomiędzy Polską, a krajami w których rezydują.


Dużą aktywność w tym zakresie wykazuje Ambasada RP w Szwecji. 19 listopada organizuje w Uppsali szwedzko-polskie seminarium udrażniające praktyczne możliwości współpracy w obszarze biotechnologii i Life-Science.

W Polsce pojawia się coraz większa grupa naukowców traktująca działalność badawczo rozwojową serio.  Tworzą oni ponad środowiskowe firmy i instytucje nakierowane na tworzenie biznesu opartego na wiedzy. Przykładem jest wrocławski EIT+ czy pomorska BioBaltica. One to są głównym adresatem seminarium w Uppsali. Jak dowiedzieliśmy się od profesora Mirosława Millera, Prezesa Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, ono także zaprezentuje się w Uppsali. Seminarium będzie towarzyszyło 4th BIO-Angstrom Conference New Diagnostics – Needs, Demands and Technical Solutions w Szwecji, a pojawią się na nim przedstawiciele naszego zespołu ds. biotechnologii - stwierdził w rozmowie z portalem Biotechnologia.pl szef EIT+.   Doceniają także tę imprezę przedstawiciele Bałtyckiego Centrum Biotechnologii i Diagnostyki BioBaltica oraz Krakowskiego Klastera Life-Sciences. Na seminarium zaprezentowane zostanie BioForumCenral European Forum of Biotechnology and Innovative Bioeconomy, które odbędzie się w Łodzi, w dniach 3-5 czerwca 2009 r.

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, na seminarium: SWEDISH-POLISH COLLABORATION IN LIFE SCIENCES/BIOTECHMED ma się pojawić ponad 50 uczestników (30 z Polski i 20 ze Szwecji). Będą to przedstawiciele środowiska akademickiego, działów i instytucji badawczo-rozwojowych, firm innowacyjnych, banków czy firm doradczych. Cel seminarium jest ściśle określony: ma ono zainspirować współpracę między Szwecją a Polską, zachęcić Szwedów do inwestowania w polską biotechnologię i zapewnić firmom z Polski rynki zbytu w Szwecji  - stwierdził w rozmowie z portalem Biotechnologia.pl kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji   Ambasady RP w Sztokholmie Stanisław Węgrzynowicz.

Seminarium ma zaprezentować najlepsze, realizowane w Polsce projekty B+R, oraz szanse na inwestowanie w obszarze biotechnologii w Polsce i Szwecji. Nie ma innej drogi rozwoju niż uczenie się od tych, którzy mają większe doświadczenie w danej dziedzinie. Szwecja jest na 4 miejscu pod względem biotechnologii w Europie oraz na 9 miejscu na Świecie - mówi nam radca Węgrzynowicz.

Współpracujący ze szwedzkimi naukowcami dr Michał Potempa z Uniwersytetu Jagiellońskiego (Zakład Mikrobiologii) przedstawia w tym temacie punkt widzenia naukowca: Sytuacja polskich i szwedzkich pracowników naukowych jest nie do porównania: stypendia  doktoranckie to kwoty rzędu 11– 14 000 koron szwedzkich na miesiąc, a po doktoracie można zarobić dwa razy tyle. Nie trzeba też przejmować się brakiem sprzętu i odczynników – finansowanie nauki w Szwecji jest bardzo dobre. Dodatkowo, duży nacisk kładzie się na badania aplikacyjne. Projekty badawcze są zazwyczaj bardzo ciekawe, a mnogość konferencji wspomaga wymianę poglądów między naukowcami.

No cóż, może to seminarium otworzy takie perspektywy i dla polskich biotechnologów….

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter