Uniwersytet Warszawski zajmuje czołowe miejsce wśród polskich uczelni prowadzących kierunek biotechnologia, oferując szerokie wykształcenie w obszarze studiów przyrodniczych. W ramach procesu edukacji studenci zdobywają wiedzę i umiejętność zastosowania technik molekularnych i biotechnologicznych. Absolwenci kierunku są przygotowani do podjęcia pracy w laboratoriach badawczych, analitycznych i diagnostycznych, firmach farmaceutycznych oraz wykonywania prac badawczych z użyciem materiału biologicznego.
Polpharma Biologics to firma biofarmaceutyczna zajmująca się rozwojem i wytwarzaniem leków biopodobnych oraz innowacyjnych leków biologicznych. Zatrudnia już ponad 650 wysokiej klasy specjalistów, naukowców i inżynierów, posiada nowoczesne laboratoria oraz zaplecze produkcyjne oferujące możliwość rozwoju i produkcji leków biologicznych. Najlepsi w swojej klasie specjaliści z całego świata (w tym już ponad 50 polskich biotechnologów, którzy wrócili do kraju), przewodzą operacjom i dzielą się wiedzą zdobytą w najlepszych firmach biotechnologicznych na świecie. Polpharma Biologics prowadzi ścisłą współpracę z ośrodkami naukowymi, np. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, a aż 10% jej pracowników posiada tytuł doktora.
– Rozmowy na temat długofalowej współpracy pomiędzy UW a Polpharmą Biologics trwały od wielu miesięcy. Uniwersytet współpracuje z ważnymi podmiotami gospodarczymi i cieszymy się, że do tej grupy dołącza Polpharma Biologics – wiodąca polska firma stawiająca na rozwój badań, których wyniki są następnie wdrażane w produkcji. Nasze wspólne działania będą obejmować zarówno dedykowane kształcenie wysokospecjalistycznej kadry, która zasili ośrodki badawcze Polpharmy, jak i współpracę przy projektach badawczych. Zamierzamy też wspólnie ubiegać się o środki na prowadzenie badań o przełomowym charakterze. Dla studentów i doktorantów UW umowa ta otwiera drogę do odbywania praktyk i poznania specyfiki pracy w nowoczesnych laboratoriach nastawionych na badania stosowane i rozwój innowacyjnych produktów. Myślę, że doświadczenia trwającej pandemii jasno pokazują, jak istotna jest umiejętność szybkiego przekładania osiągnięć naukowych na produkty mogące pomóc nam wszystkim – mówi prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.
– Podpisanie umowy z Uniwersytetem Warszawskim ogromnie nas cieszy. Polpharma Biologics zatrudnia najlepszych specjalistów z całego świata, umożliwiając transfer know-how i zawodowy rozwój w sektorze biotechnologii na niespotykaną dotąd w Polsce skalę. Tylko w zeszłym roku zatrudniliśmy ponad 200 osób, a do końca 2020 r. rekrutujemy kolejne 270 osób. Od dawna współpracujemy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Podpisanie umowy i zawiązanie współpracy z Uniwersytetem Warszawskim to dla nas kolejny krok w tworzeniu platformy wymiany unikalnej wiedzy i doświadczeń. Biotechnologii nie da się nauczyć tylko z podręczników – podstawowym elementem są praktyczne doświadczenia w laboratorium i na linii produkcyjnej, a na tym nikt w Polsce nie zna się tak dobrze, jak my. Dzielenie się tą wiedzą zarówno na poziomie współpracy z ośrodkami naukowymi, jak i poprzez programy stażowe traktujemy jako inwestycję w powstający niemal od zera sektor biotechnologii w Polsce – dodaje Agnieszka Kosowska, dyrektor ds. prawnych i relacji zewnętrznych Polpharma Biologics.
Współpraca Polpharmy Biologics z Uniwersytetem Warszawskim to kolejny krok w kierunku stworzenia wspólnej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń między światem nauki i biznesu, jak również rozwoju sposobu kształcenia wyspecjalizowanej kadry biotechnologicznej w Polsce i w Europie. Pierwsze efekty współpracy będziemy mogli zobaczyć już wiosną przyszłego roku. Firma od dawna ściśle współpracuje z ośrodkami naukowymi m.in. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Prowadzi też rozmowy dotyczące współpracy z holenderskim ośrodkiem naukowym, gdzie znajduje się jeden oddziałów Polpharmy Biologics. Równolegle firma rozwija program stażowy Laboratorium Kariery, który skierowany jest do absolwentów i studentów ostatnich lat kierunków: biotechnologia, biologia, chemia oraz nauk pokrewnych.
KOMENTARZE