Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polpharma Biologics i Uniwersytet Warszawski podpisują umowę o współpracy – kolejny krok ku międzynarodowej platformie współpracy naukowej firmy
Polpharma Biologics i Uniwersytet Warszawski podpisują umowę o współpracy – kolejny krok ku

Polpharma Biologics i Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zaczynają współpracę naukową i edukacyjną. Pierwsze wspólne przedsięwzięcie ujrzy światło dzienne już wiosną 2021 r. To kolejna, po Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, uczelnia, z którą Polpharma Biologics wchodzi w bliską współpracę. Firma ma w planach stworzenie międzynarodowej platformy współpracy naukowej i podjęła już rozmowy z holenderskim ośrodkiem naukowym. Tak bliska współpraca z uczelniami i zaangażowanie w edukację to inwestycja firmy w powstający sektor biotechnologii w Polsce oraz zmiana podejścia do nauki opierająca się na przekonaniu, że praktyczne umiejętności są kluczowym elementem edukacji.

Uniwersytet Warszawski zajmuje czołowe miejsce wśród polskich uczelni prowadzących kierunek biotechnologia, oferując szerokie wykształcenie w obszarze studiów przyrodniczych. W ramach procesu edukacji studenci zdobywają wiedzę i umiejętność zastosowania technik molekularnych i biotechnologicznych. Absolwenci kierunku są przygotowani do podjęcia pracy w laboratoriach badawczych, analitycznych i diagnostycznych, firmach farmaceutycznych oraz wykonywania prac badawczych z użyciem materiału biologicznego.

Polpharma Biologics to firma biofarmaceutyczna zajmująca się rozwojem i wytwarzaniem leków biopodobnych oraz innowacyjnych leków biologicznych. Zatrudnia już ponad 650 wysokiej klasy specjalistów, naukowców i inżynierów, posiada nowoczesne laboratoria oraz zaplecze produkcyjne oferujące możliwość rozwoju i produkcji leków biologicznych. Najlepsi w swojej klasie specjaliści z całego świata (w tym już ponad 50 polskich biotechnologów, którzy wrócili do kraju), przewodzą operacjom i dzielą się wiedzą zdobytą w najlepszych firmach biotechnologicznych na świecie. Polpharma Biologics prowadzi ścisłą współpracę z ośrodkami naukowymi, np. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, a aż 10% jej pracowników posiada tytuł doktora.

– Rozmowy na temat długofalowej współpracy pomiędzy UW a Polpharmą Biologics trwały od wielu miesięcy. Uniwersytet współpracuje z ważnymi podmiotami gospodarczymi i cieszymy się, że do tej grupy dołącza Polpharma Biologics – wiodąca polska firma stawiająca na rozwój badań, których wyniki są następnie wdrażane w produkcji. Nasze wspólne działania będą obejmować zarówno dedykowane kształcenie wysokospecjalistycznej kadry, która zasili ośrodki badawcze Polpharmy, jak i współpracę przy projektach badawczych. Zamierzamy też wspólnie ubiegać się o środki na prowadzenie badań o przełomowym charakterze. Dla studentów i doktorantów UW umowa ta otwiera drogę do odbywania praktyk i poznania specyfiki pracy w nowoczesnych laboratoriach nastawionych na badania stosowane i rozwój innowacyjnych produktów. Myślę, że doświadczenia trwającej pandemii jasno pokazują, jak istotna jest umiejętność szybkiego przekładania osiągnięć naukowych na produkty mogące pomóc nam wszystkim – mówi prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

– Podpisanie umowy z Uniwersytetem Warszawskim ogromnie nas cieszy. Polpharma Biologics zatrudnia najlepszych specjalistów z całego świata, umożliwiając transfer know-how i zawodowy rozwój w sektorze biotechnologii na niespotykaną dotąd w Polsce skalę. Tylko w zeszłym roku zatrudniliśmy ponad 200 osób, a do końca 2020 r. rekrutujemy kolejne 270 osób. Od dawna współpracujemy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Podpisanie umowy i zawiązanie współpracy z Uniwersytetem Warszawskim to dla nas kolejny krok w tworzeniu platformy wymiany unikalnej wiedzy i doświadczeń. Biotechnologii nie da się nauczyć tylko z podręczników – podstawowym elementem są praktyczne doświadczenia w laboratorium i na linii produkcyjnej, a na tym nikt w Polsce nie zna się tak dobrze, jak my. Dzielenie się tą wiedzą zarówno na poziomie współpracy z ośrodkami naukowymi, jak i poprzez programy stażowe traktujemy jako inwestycję w powstający niemal od zera sektor biotechnologii w Polsce – dodaje Agnieszka Kosowska, dyrektor ds. prawnych i relacji zewnętrznych Polpharma Biologics.

Współpraca Polpharmy Biologics z Uniwersytetem Warszawskim to kolejny krok w kierunku stworzenia wspólnej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń między światem nauki i biznesu, jak również rozwoju sposobu kształcenia wyspecjalizowanej kadry biotechnologicznej w Polsce i w Europie. Pierwsze efekty współpracy będziemy mogli zobaczyć już wiosną przyszłego roku. Firma od dawna ściśle współpracuje z ośrodkami naukowymi m.in. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Prowadzi też rozmowy dotyczące współpracy z holenderskim ośrodkiem naukowym, gdzie znajduje się jeden oddziałów Polpharmy Biologics. Równolegle firma rozwija program stażowy Laboratorium Kariery, który skierowany jest do absolwentów i studentów ostatnich lat kierunków: biotechnologia, biologia, chemia oraz nauk pokrewnych.

Źródła

Fot. Materiały prasowe

KOMENTARZE
Newsletter