Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polka nagrodzona za badania radiobiologiczne
27.02.2008
Wiele państw europejskich i nie tylko ma w planach lub jest już na etapie realizacji budowy ośrodków jonowej terapii nowotworowej.
Terapia ta pozwala na leczenie trudnych, często nieoperacyjnych guzów mózgu. W tej chwili trwają badania, które mają na celu dostosowanie aparatury do leczenia guzów ruchomych, np. w płucach. Naukowcy prowadzą też analizy na poziomie molekularnym i komórkowym.

Dr Katarzyna Psonka z Uniwersytetu Jagiellońskiego za swoje badania w dziedzinie radiobiologii została uhonorowana nagrodą im. Christopha Schmelzera.

Międzynarodowe wyróżnienie, nazwane imieniem pierwszego dyrektora naukowego i założyciela Towarzystwa na Rzecz Badań Ciężkich Jonów, jest wręczane corocznie przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Ciężkojonowej Terapii Nowotworowej. Otrzymują je autorzy wybitnych prac naukowych z zakresu terapii nowotworowej wiązkami jonowymi. Wśród osób nagrodzonych znaleźli się młodzi naukowcy z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Szwecji i Japonii.

Dr Katarzyna Psonka odebrała nagrodę pod koniec 2007 roku w niemieckim Darmstadt - ośrodku naukowym w GSI, który prowadzi pilotażowy projekt terapii nowotworowej jonami węgla.

Badaczka była również stypendystką programu "Akademicka innowacyjność" Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu (CITTRU). Projekt był częścią całościowych badań przedstawionych w pracy doktorskiej.

Katarzyna Psonka, w swojej pracy doktorskiej zajmowała się badaniem uszkodzeń typu DSB (podwójne przecięcie łańcucha DNA) indukowanych promieniowaniem jonizującym. Użycie mikroskopii sił atomowych pozwoliło na obserwację pojedynczych molekuł DNA, a także ich fragmentów będących wynikiem produkowanych DSB. Metoda ta pozwoliła na pokazanie istnienia klasteryzacji uszkodzeń na poziomie pojedynczych molekuł.

Zdaniem badaczki i przedstawicieli CITTRU, praca ta stanowi wkład w szereg badań, które są prowadzone w ramach projektów naukowych towarzyszących procesowi rozwoju nowoczesnych technik terapii nowotworowych. Dodatkowo, jest to wkład w badania mające na celu ocenę ryzyka zdrowotnego astronautów, którzy biorą udział w załogowych misjach kosmicznych.

"Jest to szczególnie ważna kwestia, biorąc pod uwagę intensywne przygotowania do eksploracji Marsa - wysłanie załogi w taką misję musi być poprzedzone wyczerpującymi badaniami, które pokażą poziom zagrożenia i oszacują dawki promieniowania pochłonięte przez uczestników. Pozwoli to być może udoskonalić budowany prom kosmiczny poprzez zastosowanie odpowiedniego ekranowania promieniowania" - wyjaśnia doktor.

Dr Psonka przyznaje, że w radiobiologii wciąż pozostaje ogromna ilość pytań, na które nie ma odpowiedzi bądź też odpowiedzi nie są jednoznaczne. Jak zaznacza, jest też wiele innych interesujących zagadnień biofizycznych, dlatego zamierza kontynuować swoje badania.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska
KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter