Dr Zbigniew Markowski posiada bogate doświadczenie menedżerskie. Zarządzał spółkami zajmującymi się doradztwem w zakresie finansowania, inwestycji przede wszystkim w sektorach farmaceutycznym i finansowym. Pełnił również funkcje nadzorcze w wielu spółkach z rynku kapitałowego. Dodatkowo sprawował funkcje doradcze w polskich ministerstwach.
- Powołanie dr Zbigniewa Markowskiego na stanowisko prezesa Helix BioPharma przyspieszy realizację ambitnych celów Spółki. Niedawno zdecydowaliśmy o przeniesieniu części technologii do Polski – ten transfer jest kamieniem milowym w dalszym rozwoju innowacyjnej strategii leczenia nowotworów. Bogate doświadczenie menedżerskie i wiedza nowego Prezesa będą wsparciem w pozyskiwaniu finansowania na dalsze badania i rozwój kandydatów na leki onkologiczne. Wierzymy, że przyspieszy to komercjalizację i wdrożenie terapii opartych na innowacyjnej technologii Helixa w leczeniu litych, złośliwych nowotworów - powiedział dr Sven Rohmann, przewodniczący Rady Dyrektorów.
Zbigniew Markowski w latach 2006 - 2016 był Prezesem Zarządu spółki O.M. Finance, firmie doradczej w zakresie rynku finansowo-inwestycyjnego. Od 1988 do 2002 r. pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Prokom Investments SA, gdzie odpowiadał za inwestycje w sektorze finansowym i farmaceutycznym oraz był członkiem zarządu farmaceutycznej spółki BIOTON SA. Od 1995 r. sprawował funkcje Przewodniczącego i Członek Członka Rad Nadzorczych w wielu spółkach notowanych na GPW. Przewodniczył komitetom audytu w spółkach tj.: Ciech SA, II NFI SA, ROBYG SA. Od 1993 do 2005 r. pełnił funkcję Pełnomocnika Ministra Prywatyzacji i Przekształceń Własnościowych oraz Ministra Współpracy Gospodarczej z zagranicą do Spraw Prywatyzacji Jednostek Handlu Zagranicznego. W 1994 r. został powołany na stanowisko Radcy Handlowego Rzeczpospolitej Polskiej w Szwecji.
W ostatnim czasie Helix BioPharma informowała, że kolejną część swojego portfolio potencjalnych leków onkologicznych z platformy DOS47 będzie rozwijała w Polsce. Przeniesiona technologia dotyczy kandydata na lek v-DOS, który opiera się na innowacyjnej technologii leczenia guzów litych, w szczególności raka piersi oraz nowotworów płuc i jelita grubego. Transfer tej części technologii umożliwi przyspieszenie badań i doprowadzenie kandydata na lek v-DOS do końca fazy I/IIa badań klinicznych.
Helix BioPharma prowadzi badania kliniczne w najlepszych klinikach onkologicznych w Polsce od 2012 r. Przeprowadzane są one w pięciu ośrodkach naukowych w Polsce w celu oceny bezpieczeństwa (faza I), a następnie skuteczności (faza II od kwietnia 2016 r.) kandydatów na lek. Badania prowadzone są również w USA. W 2013 r. powołana została spółka Helix Polska z siedzibą w Warszawie, która kierowana jest przez silny zespół zarządzający, specjalizujący się w obszarze biotechnologii i life science.
KOMENTARZE