Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Piłkarki odnoszą znacznie więcej urazów mózgu niż piłkarze – najnowsze doniesienia
O różnicy w funkcjonowaniu mózgu kobiet i mężczyzn świat naukowy donosił już niejednokrotnie. My także informowaliśmy o badaniach, w których zidentyfikowano różnice w ekspresji blisko 6 500 genów pomiędzy płciami. Wiadomo także również, że muskulatura i układ kostny kobiet jest znacznie delikatniejszy aniżeli mężczyzn. Niezwykle ciekawym jednak może być fakt, że mózg kobiet znacznie mocniej odczuwa skutki urazów głowy i może być to powiązane z układem hormonalnym.

 

 

Kilka dni temu na łamach czasopisma Scientific American światło dzienne ujrzały wyniki badań dotyczące poziomu uszkodzenia mózgu w wyniku gry w piłkę nożną.  Analiza przeprowadzona była w kontekście różnic płciowych – pomiędzy kobiecymi zawodniczkami a piłkarzami.

Wykorzystując rezonans magnetyczny, badacze poddali analizie 98 zawodników – 49 kobiet oraz  49 mężczyzn, którzy w wyniku gry w piłkę doświadczyli w ciągu roku urazów głowy. Rezultaty doświadczeń były zdumiewające, ponieważ zaobserwowano, że w wyniku częstego odbijania piłki głową, mózg kobiet cechuje 5 razy większa liczba uszkodzonych neuronów.

Analiza MRI wykazała, że w przypadku kobiet rejon mózgu, w którym znajduje się istota biała, uszkodzony był w 8 miejscach, u mężczyzn zaś zaobserwowano jedynie 3 rejony dotknięte istotną zmianą. Co oczywiste, zmiany w obrębie istoty białej były tym dotkliwsze, im więcej uderzeń piłką odnotowano. Badacze zaobserwowali również, że mózgi zawodniczek cechowało znacznie większe uszkodzenie tkanki mózgowej (2100 mm2) niż w przypadku mężczyzn (jedynie 400 mm2).

Badacze  przyznają, że obecnie nie są w stanie jasno wytłumaczyć zaobserwowanych zjawisk, wysnuwają jednak pewne przypuszczenia. Po pierwsze – kobiety mogą znacznie mocniej odczuwać skutki uderzenia mózgu o kości czaszki, ponieważ z natury posiadają mniejszą masę mięśniową, która mogłaby stabilizować szyję oraz czaszkę. Po drugie – naukowcy sugerują, że powodem mogą być też cykliczne, związane z cyklem menstruacyjnym wahania progesteronu – hormonu, który może zapobiegać obrzękowi mózgu.

Przeprowadzone badanie tłumaczą także poniekąd, dlaczego rekonwalescencja kobiet po urazach związanych z aktywnością sportową jest znacznie dłuższa aniżeli w przypadku mężczyzn. Jak podkreśla współautor doświadczenia, Michael Lipton, dotychczas prowadzone badania nie dostarczały rzetelnych informacji na temat różnic w skutkach kontuzji pomiędzy płciami, dlatego też obserwacje samych zawodniczek były często bagatelizowane.

Kolejnym celem naukowców jest rozszerzenie podjętej analizy i zweryfikowanie, czy zaobserwowane uszkodzenia istoty białej mózgu mogą nieść za sobą długoterminowe konsekwencje. 

Podobne zagadnienie, dotyczące brzemiennych w skutkach uszkodzeń mózgu wynikających z gry w futbol, doczekało się ekranizacji. Mowa o filmie „Wstrząs", który gorąco polecam.

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter