Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwsze urodziny wielkopolskiego bioklastra
04.02.2012

Stowarzyszenie BIOREGION Wielkopolska utworzone przez Nickel Technology Park Poznań, zakończyło właśnie pierwszy rok działalności. Przez miniony rok BIOREGION prowadził dwa projekty integrujące wielkopolską branżę biotechnologiczną, a także zorganizował pierwszą edycję międzynarodowej konferencji BIOCONNECT.

                                             

Statutowym celem Stowarzyszenia BIOREGION Wielkopolska jest integracja i rozwój branży biotechnologicznej w naszym kraju. W 2011 r. łącznie ponad 40 osób oraz 13 firm, zwarło szyki aby współtworzyć Stowarzyszenie. Wśród partnerów wielkopolskiej inicjatywy można znaleźć tak liczące się w branży spółki jak PozLab, AdvaChemLab, Biogaz Zeneris, Future Synthesis czy Centrum Badań DNA.

Uzyskane z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dofinansowanie w wysokości prawie 700 tys. zł pozwoliło Stowarzyszeniu zrealizować 13-miesięczny projekt dla branży biotechnologicznej i Life Science. W jego ramach stworzono wielopłaszczyznową platformę współpracy firm biotechnologicznych, ośrodków badawczo-rozwojowych, instytucji otoczenia biznesu, organizacji branżowych oraz władz samorządowych – pierwszy w regionie bioklaster. Dzięki grantowi w wysokości ponad 62 tys. zł, zdobytemu w konkursie „Wielkopolskie Klastry na rzecz Innowacyjności” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, na terenie NTPP w Złotnikach koło Poznania odbyło się także szereg spotkań biznesowych dla przedstawicieli biosektora oraz szkoleń i warsztatów branżowych.

Najważniejszą inicjatywą naszego Stowarzyszenia w 2011 r. była z pewnością międzynarodowa konferencja BIOCONNECT 2011, poświęcona współpracy pomiędzy nauką i biznesem w ramach europejskich bioregionów  – mówi Dagmara Nickel, prezes NTPP oraz BIOREGIONU Wielkopolska – Po raz pierwszy do Poznania zawitało ponad 150 naukowców, przedsiębiorców oraz studentów zainteresowanych rozwojem światowego biosektora,  w tym tak uznane w branży autorytety jak prof. Piotr Chomczyński czy dr Haim V. Levy.

W 2012 r. BIOREGION podejmie prace nad stworzeniem wspólnej rynkowej oferty wielkopolskiego bioklastra. Firmowana przez NTPP inicjatywa pozwoli w ramach istniejącego powiązania świadczyć kompleksowe usługi dotyczące jednego procesu, np. opracowania na zlecenie podmiotu zewnętrznego nowego leku wraz z jego rejestracją.

Ważnym przedsięwzięciem wielkopolskiego bioklastra w bieżącym roku będzie kolejna edycja BIOCONNECT 2012 „Business Meets Science  to cooperate in current topics”, która odbędzie się w Poznaniu w dniach 15-16 maja. Tegoroczna edycja dotyczyć będzie zagadnień związanych ze współdziałaniem świata nauki z biznesem w takich obszarach jak: opracowywanie nowych leków, bioinformatyka, nanobiotechnologia, medycyna spersonalizowana  oraz medycyna regeneratywna.

Przedstawiciele Stowarzyszenia podjęli starania o uzyskanie statusu przedstawiciela CEBR (Europejskiej Rady Bioregionów) w Polsce. Dzięki takiemu statusowi możliwe będzie organizowanie międzynarodowych spotkań CEBR – opiniotwórczej organizacji skupiającej klastry biotechnologiczne z całej Europy. BIOREGION Wielkopolska uzyska także wpływ na kształtowanie polityki klastrowej na poziomie Komisji Europejskiej oraz dostęp do międzynarodowej bazy danych firm, instytucji naukowych i konsultantów związanych z biosektorem.

 

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter