Statutowym celem Stowarzyszenia BIOREGION Wielkopolska jest integracja i rozwój branży biotechnologicznej w naszym kraju. W 2011 r. łącznie ponad 40 osób oraz 13 firm, zwarło szyki aby współtworzyć Stowarzyszenie. Wśród partnerów wielkopolskiej inicjatywy można znaleźć tak liczące się w branży spółki jak PozLab, AdvaChemLab, Biogaz Zeneris, Future Synthesis czy Centrum Badań DNA.
Uzyskane z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dofinansowanie w wysokości prawie 700 tys. zł pozwoliło Stowarzyszeniu zrealizować 13-miesięczny projekt dla branży biotechnologicznej i Life Science. W jego ramach stworzono wielopłaszczyznową platformę współpracy firm biotechnologicznych, ośrodków badawczo-rozwojowych, instytucji otoczenia biznesu, organizacji branżowych oraz władz samorządowych – pierwszy w regionie bioklaster. Dzięki grantowi w wysokości ponad 62 tys. zł, zdobytemu w konkursie „Wielkopolskie Klastry na rzecz Innowacyjności” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, na terenie NTPP w Złotnikach koło Poznania odbyło się także szereg spotkań biznesowych dla przedstawicieli biosektora oraz szkoleń i warsztatów branżowych.
Najważniejszą inicjatywą naszego Stowarzyszenia w 2011 r. była z pewnością międzynarodowa konferencja BIOCONNECT 2011, poświęcona współpracy pomiędzy nauką i biznesem w ramach europejskich bioregionów – mówi Dagmara Nickel, prezes NTPP oraz BIOREGIONU Wielkopolska – Po raz pierwszy do Poznania zawitało ponad 150 naukowców, przedsiębiorców oraz studentów zainteresowanych rozwojem światowego biosektora, w tym tak uznane w branży autorytety jak prof. Piotr Chomczyński czy dr Haim V. Levy.
W 2012 r. BIOREGION podejmie prace nad stworzeniem wspólnej rynkowej oferty wielkopolskiego bioklastra. Firmowana przez NTPP inicjatywa pozwoli w ramach istniejącego powiązania świadczyć kompleksowe usługi dotyczące jednego procesu, np. opracowania na zlecenie podmiotu zewnętrznego nowego leku wraz z jego rejestracją.
Ważnym przedsięwzięciem wielkopolskiego bioklastra w bieżącym roku będzie kolejna edycja BIOCONNECT 2012 „Business Meets Science to cooperate in current topics”, która odbędzie się w Poznaniu w dniach 15-16 maja. Tegoroczna edycja dotyczyć będzie zagadnień związanych ze współdziałaniem świata nauki z biznesem w takich obszarach jak: opracowywanie nowych leków, bioinformatyka, nanobiotechnologia, medycyna spersonalizowana oraz medycyna regeneratywna.
Przedstawiciele Stowarzyszenia podjęli starania o uzyskanie statusu przedstawiciela CEBR (Europejskiej Rady Bioregionów) w Polsce. Dzięki takiemu statusowi możliwe będzie organizowanie międzynarodowych spotkań CEBR – opiniotwórczej organizacji skupiającej klastry biotechnologiczne z całej Europy. BIOREGION Wielkopolska uzyska także wpływ na kształtowanie polityki klastrowej na poziomie Komisji Europejskiej oraz dostęp do międzynarodowej bazy danych firm, instytucji naukowych i konsultantów związanych z biosektorem.
red. Tomasz Sznerch
KOMENTARZE