Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwsze badania kliniczne nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2!
Pierwsze badania kliniczne nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2!

Według przedstawiciela rządu Stanów Zjednoczonych, pierwszy uczestnik badania klinicznego nad szczepionką przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 otrzymał wczoraj eksperymentalną dawkę. Mimo rozpoczęcia badań, droga do szczepionki jest jeszcze długa. Jak oceniają eksperci, sprawdzenie potencjalnej szczepionki może zająć 12-18 miesięcy.

 

 

W badaniu nad szczepieniem przeciwko SARS-CoV-2, które odbywa się w Kaister Permanente Washington Health Research Institute w Seattle bierze udział 45 zdrowych ochotników, którym zostanie podana specjalna wersja szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

Szczepionka została opracowana przez firmę Moderna (która jest też sponsorem badania) oraz amerykańską agencję rządową National Institutes of Health. Celem badania jest sprawdzenie, czy szczepionka wywołuje skutki uboczne i przygotowanie jej tym samym do kolejnego etapu, pozwalającego ocenić jej skuteczność na większej próbie.

Szczepionka nie zawiera koronawirusa ani w wersji żywej ani atenuowanej. Zamiast tego, opiera się na inżynierii genetycznej. W szczepionce znajduje się określony odcinek RNA, który zawiera instrukcje budowy receptora znajdującego się na powierzchni wirusa. W teorii syntetyczny fragment RNA ma za zadanie wniknąć w komórki i zaprogramować je tak, żeby wytwarzały białko receptorowe identyczne, jak to na powierzchni wirusa. Stworzone białko ma w swoim założeniu uruchomić układ odpornościowy badanych i spowodować, że zacznie on wytwarzać przeciwciała przeciw tej cząsteczce, bez wywoływania choroby.

Nad szczepionką przeciw koronawirusowi pracuje kilka firm, m.in. Inovio Pharmaceuticals, Altimmune, Algernon Pharmaceuticals, Apeiron Biologics, MIGAL Research Institute, Clover Biopharmaceuticals, Johnson & Johnson, GlaxoSmithKline czy Sanofi.

Źródła

www.medonet.pl

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2022>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Newsletter