Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwsza w Europie centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna z miedzi przeciwdrobnoustrojowej
13.11.2011

 

  Stworzona przez francuskiego producenta Hydronic, centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna z miedzi przeciwdrobnoustrojowej, we współpracy z francuskim Centrum Promocji Miedzi, Mosiądzu i Stopów (CICLA) ma stać się przełomowym produktem, dzięki wykorzystaniu antybakteryjnych właściwości miedzi. Centrala ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w szpitalach ale również posłuży do zastosowań przemysłowych i komercyjnych. Wyniki badań opublikowano w Letters in Applied Microbiology. Dotyczą one skuteczności miedzi w przeciwdziałaniu rozwojowi grzybów w systemach klimatyzacyjnych.

Nowe urządzenie idealnie i skutecznie spełnia potrzebę wysokiej jakości powietrza, która we współczesnym świecie odgrywa ogromną rolę. Podzespołysystemu HVAC pracują w ciepłym, ciemnym i wilgotnym otoczeniu, które jest idealnym środowiskiem dla rozwoju zanieczyszczeń biologicznych. Wywołują one nieprzyjemny zapach oraz mogą obniżać wydajność systemu. Badania laboratoryjne pokazały, że miedź może powstrzymać rozwój tych organizmów. Po 24 godzinach ekspozycji na powierzchniach miedzianych zaobserwowano całkowitą eliminację kilku gatunków grzybów, podczas gdy powierzchnia z powszechnie stosowanego aluminium nie miała wpływu na zmniejszenie ich wzrostu. We wszystkie te procesy zaangażowane są m.in. Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM) oraz European Copper Institute (ECI).

Pierwszy w świecie pokojowy klimatyzator wykonany z miedzi przeciwdrobnoustrojowej wypuścił na rynek już w grudniu 2010 r. chiński gigant w dziedzinie klimatyzatorów – firma Chigo. Ten nowy produkt, oznaczony symbolem Cu+, stał się pionierem nowego trendu, którego celem są zdrowsze urządzenia AGD.

Czy stworzenie urządzeń przyjaznych środowisku i człowiekowi na prawdę jest możliwe? To tak naprawdę pokaże czas i dalsze badania. Kontrowersyjne i zaskakujące są nadal materiały, z których urządzenia owe mają być wykonane.

 

Źródło:

www.antimicrobialcopper.org

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19943884

 

Oprac.: Magdalena Jóźwicka

KOMENTARZE
news

<Maj 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter