Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pharmena na NewConnect
30.06.2008
Jeszcze w lipcu na rynku New Connect zadebiutuje Pharmena . To łódzka firma kosmetyczna, której sukces pokazuje w jaki sposób można połączyć naukę i biznes.


Firma powstała 5 lat temu, a jej twórcą jest Jerzy Gębicki, a jego odkrycia z czasów pracy W Międzyresortowym Instytucie Badań radiacyjnych udowodniły, że niektóre cząsteczki, które powstawały w czasie badań, mogą mieć właściwości lecznicze.

Mając już za sobą udane badania pilotowe na ludziach, właściciele firmy byli pewni, że mają atrakcyjną ofertę dla firm farmaceutycznych. Poszukiwania kontrachenta nie przyniosły skutku, więc Gębicki z dwójką współpracowników postanowił założyć własną firmę. Pierwszym produktem Pharmeny był szampon zapobiegający łysieniu Dermena. Dziś sprzedaż produktu sięga 300 tysięcy butelek szamponu. W ofercie firmy znajdują się też środki przeciwtrądzikowe oraz uzywany przez żołnierzy na polskich misjach wojskowych  środek na oparzenia. Ten ostatni sprawdził się w  Iraku i Afganistanie.
Zespół Pharmeny to cztery osoby, a większość zadań, w tym i samą produkcję, zleca się firmom zewnętrznym.

Najważniejszym produktem pozostaje szampon, którego sprzedaż stanowi dziś 75 procent przychodów Pharmeny. W 2006 roku spółka zanotowała obroty rzędu 3,1 miliona złotych, rok później - już 4,7 miliona. W tym czasie zysk netto wzrósł o 1000 procent, z 60 do 600 tysięcy złotych.

Największym udziałowcem Pharmeny pozostaje Polska Grupa Farmaceutyczna posiadająca 47-procentowy pakiet akcji spółki. 21 procent udziałów w Pharmenie posiada prof. Gębicki, 13 procent prezes Konrad Palka.

Dokładną wycena Pharmeny zostanie przedstawiona za 2 tygodnie, ale można wnioskować, że znacznie przekracza ona 100 milionów złotych.

Firma zarejestrowała w Stanach Zjednoczonych spółkę córkę (dziś ma w niej 17 procent udziału). Ta zaczęła w USA i Kanadzie kliniczne badania nad lekiem przeciwmiażdżycowym. Prace mają się skończyć w przyszłym roku - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przeciągu dwóch lat środek ten może się stać pierwszym zarejestrowanym w Ameryce lekiem, który został opracowany w Polsce.

W jednym z wywiadów prasowych prezes Konrad Palka zdradził, że Pharmena chce zdobyć nawet 10-procentowy udział w światowym rynku leków korygujących profil lipidowy (wartym 40 miliardów dolarów).

Pharmena,  pozyskała kilkanaście mln zł z prywatnej emisji akcji i planuje zadebiutować na NewConnect w drugiej połowie lipca - poinformował PAP w wywiadzie Konrad Palka, prezes Pharmeny. "Zakończyliśmy z sukcesem private placement, pozyskując głównie od inwestorów instytucjonalnych kilkanaście mln zł. Obecnie trwają procedury związane z rejestracją akcji. Myślę, że nasz debiut nastąpi za 3-4 tygodnie" - powiedział prezes.

Źródło: Pharnena, PAP, PAI, Polska
KOMENTARZE
news

<Marzec 2027>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter