Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pfizer i BioNTech wspólnie będą szukać szczepionki na koronawirusa
Pfizer i BioNTech wspólnie będą szukać szczepionki na koronawirusa

Firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły wczoraj podpisanie listu intencyjnego w sprawie wspólnego rozwoju i dystrybucji (z wyłączeniem Chin) potencjalnej szczepionki koronawirusowej opartej na mRNA, mającej na celu zapobieganie zakażeniu COVID-19. Firmy zawarły umowę o transferze materiałów i współpracy, aby umożliwić stronom natychmiastowe rozpoczęcie prac.

 

 

Współpraca ma na celu przyspieszenie rozwoju potencjalnego pierwszego w swojej klasie programu BioNTech szczepionki mRNA na COVID-19, BNT162, który powinien przejść testy kliniczne do końca kwietnia 2020 r. Szybki rozwój tej kooperacji opiera się na współpracy badawczo-rozwojowej, którą Pfizer i BioNTech rozpoczęły w 2018 r. w celu opracowania szczepionek opartych na mRNA do zapobiegania grypie.

– Jesteśmy dumni, że nasze ciągłe, udane relacje z BioNTech dają naszym firmom odporność na mobilizowanie naszych wspólnych zasobów z niezwykłą szybkością w obliczu tego światowego wyzwania – powiedział Mikael Dolsten, dyrektor naukowy, Worldwide Research, Development & Medical, Pfizer. – Wierzymy, że łącząc możliwości rozwojowe, regulacyjne i handlowe firmy Pfizer z technologią szczepionki mRNA firmy BioNTech i jej doświadczeniem jako jednego z liderów branży, wzmacniamy nasze zaangażowanie w podejmowanie wszelkich starań w celu jak najszybszego zwalczania tej eskalacyjnej pandemii.

– Jest to globalna pandemia, która wymaga globalnego wysiłku. Łącząc siły z naszym partnerem Pfizer, wierzymy, że możemy przyspieszyć wysiłki na rzecz dostarczenia szczepionki na COVID-19 ludziom na całym świecie, którzy jej potrzebują – dodał Ugur Sahin, współzałożyciel i CEO BioNTech.

Firmy oczekują, że wykorzystają wiele aspektów badawczo-rozwojowych z obu firm, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec, w celu wykonania działań określonych w umowie o współpracy. Podmioty natychmiast rozpoczną współpracę. Szczegóły umowy dotyczące warunków finansowych oraz wszystkich działań związanych z rozwojem, produkcją i potencjalną komercjalizacją sfinalizują w ciągu najbliższych kilku tygodni.

KOMENTARZE
Newsletter