Patenty na geny BRCA1 i BRCA2 podważone
Sąd okręgowy US ogłosił, że zastrzeżenia w siedmiu patentach zasadniczych dla szeroko stosowanych testów przesiewowych służących ocenie podatności zachorowania na dziedzicznego raka piersi oraz raka jajnika.
Ostatni wyrok, ogłoszony 29 marca jest wynikiem pozwu z maja 2009 skierowanego przeciwko Myriad Genetics oraz University of Utah Research Foundation, która posiada prawa patentowe na geny BRCA1 oraz BRCA2. Mutacje w tych genach są odpowiedzialne za najczęściej większość dziedzicznych nowotworów piersi i jajnika. Kobiety z wynikiem pozytywnym w teście firmy Myriad mają średnio 82% szans na rozwój raka piersi oraz 44% ryzyka na rozwinięcie raka jajnika.
Patenty, które Myriad próbuje przeforsować, dają firmie wyłączność na wytwarzanie i wykonywanie testów obejmujących dwa geny. Firma każe sobie płacić za swoje testy słono. Jeden test BRCAAnalyst 3000 dolarów. W 2009 roku przychody Myriad z diagnostyki molekularnej wzrosły do 326,5 miliona dolarów. Przychody z BRCAnalyst stanowi lwią część tego sukcesu.
Pozew zbiorowy złożyły w tej sprawie osoby prywatne (lekarze, pacjenci) oraz Amerykańskie stowarzyszenie Patologii Molekularnej oraz American College of Medical Genetics. Wszyscy reprezentowani są przez American Civil Liberties Union oraz mającą swą siedzibę w Nowym Jorku Fundację Patentową.
Składający pozew nazwali patenty nielegalnymi na podstawie ich hamującego wpływu zarówno na badania naukowe jak i na dostęp pacjentów do opieki medycznej. Poza tym strona pozywająca podkreśla, że patentowanie genów jest pogwałceniem praw patentowych, bo geny to produkt natury.
Wraz z ogłoszeniem wyroku firma Myriad potwierdziła apelację. Przedstawiciele Myriad uważają, że sędzia, ogłaszając wyrok, nie podążał za prawodawstwem dotyczącym patentów i zignorował intencje kongresu US oraz fakt, że w tej sprawie stosowane winno być prawo patentowe.
Co roku, 11 na 100 000 kobiet w Polsce zachorowuje na dziedzicznego raka piersi. Ponadto, od 5 do 10% ogólnej liczby nowotworów jajnika związanych jest z występowaniem mutacji w obrębie genów BRCA1/BRCA2. Mutacje w tych genach przyczyniają się nie tylko do rozwoju nowotworów. Są ponadto olbrzymim wyzwaniem dla nowoczesnej diagnostyki molekularnej.
KOMENTARZE