Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Park naukowo-technologiczny w Puławach
22.12.2010

Prezydent Puław Janusz Grobel podpisał umowę dotyczącą realizacji Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Wartość projektu opiewa na kwotę blisko 79 milionów złotych. Puławski Park Naukowo-Technologiczny ma powstać do końca 2011 roku.

"Budowa już trwa. Wykonawcą jest przedsiębiorstwo Polimex Mostostal" - powiedział Jarosław Pazik z urzędu miasta w Puławach.

Umowa jest gwarantującą dofinansowania na poziomie 85 procent, a więc ponad 70 milionów złotych z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej. Pozostała kwota w 5 procentach będzie pochodziła z budżetu państwa. Wkład własny gminy to 10 procent łącznej wartości projektu.

PNT to inwestycja istotna dla miasta, która ma się przyczynić do jego rozwoju gospodarczego. Obecnie siłą Puław są Zakłady Azotowe, wiodąca firma w regionie. – „Chcemy, aby w mieście rozwinęły się inne działalności gospodarcze, przede wszystkim te innowacyjne. One są bowiem najbardziej dochodowe i rentowne oraz atrakcyjne dla młodych ludzi. Teraz mamy taką sytuację, że młodzi ludzie wyjeżdżają z Puław. Przez stworzenie im oferty rozwoju zawodowego chcemy ich zatrzymać w mieście” - mówi Grzegorz Nakonieczny, wiceprezydent Puław. „Trzy budynki o łącznej powierzchni 12 tys. mkw. powstaną w miejscu obecnego Inkubatora Przedsiębiorczości w pobliżu Zakładów Azotowych „Puławy". Całość będzie udostępniona na potrzeby innowacyjne działalności gospodarczej” .

„Azoty dostarczają bardzo dużo rozmaitych produktów, półproduktów i surowców, które mogą być przetwarzane przez inne firmy. Współpracują też z licznymi małymi przedsiębiorstwami jako odbiorca rozmaitych produktów i usług" - powiedział Pazik.

Każdy budynek będzie odpowiadał innej dziedzinie działalności naukowo-biznesowej. Pierwszy z nich to Centrum Przedsiębiorczości, drugi będzie Inkubatorem Technologicznym, a trzeci Centrum Technologicznym. W Parku znajdzie się również centrum technologii, sale szkoleniowe i wykładowe, oraz eksperymentatorium, czyli miejsce, w którym w przystępny i bardzo ciekawy sposób prezentuje się osiągnięcia z dziedziny nauk fizycznych czy chemicznych.

„Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w 2011 roku pierwsze instytucje będą mogły się wprowadzać do Parku. W tej chwili mamy już pewne środki na realizację tej inwestycji „– zapewnia Grzegorz Nakonieczny.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter