Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Otyłość podnosi ryzyko zachorowania na raka
05.11.2007
Z najnowszego raportu dotyczącego wpływu nawyków żywieniowych na częstość zachorowalności na raka wynika, iż otyłość sprzyja rozwojowi nowotworu.

„Społeczeństwo jest przekonane, że otyłość wywołuje choroby serca czy cukrzycę, lecz przeważnie niewielu ma świadomość tego, że może to prowadzić również do rozwinięcia się nowotworu.” – przestrzega profesor Martin Wiseman, twórca raportu opublikowanego przez brytyjski World Cancer Research Fund oraz American Institute for Cancer Research. „Otyłość jest zaraz po paleniu papierosów największym czynnikiem ryzyka, któremu można całkowicie zapobiec.”

Aby uniknąć nowotworu spowodowanego nadwagą i złym odżywianiem zalecane jest między innymi unikanie przetworzonego mięsa, w tym na przykład bekonu oraz niektórych kiełbas. Jednym z powodów, dla których nie powinno się spożywać takiego mięsa jest obecność w nim azotanów – konserwantów, które mogą przyczynić się do powstawania w organizmie groźnych karcynogenów. Równie ważne jest to, by nie przyjmować z pokarmem więcej niż 6 gramów soli na dobę – jej nadmiar jest częstą przyczyną występowania raka żołądka.

Raport zawiera również 10 praktycznych wskazówek związanych z prowadzeniem zdrowego trybu życia, które pomogą uniknąć zachorowania na raka:

1. Utrzymywać indeks masy ciała (BMI) między wartością 21 a 23. (BMI = waga/wzrost^2)
2. Codziennie przeznaczać od 30 do 60 minut na aktywność fizyczną.
3. Unikać napojów słodzonych i jedzenia typu „fast food”.
4. Spożywać nie więcej niż 500 gramów czerwonego mięsa na tydzień oraz unikać przetworzonego mięsa z konserwantami.
5. Ograniczać alkohol – w przypadku kobiet do jednego drinka dziennie, w przypadku mężczyzn – nie więcej niż dwa napoje alkoholowe dziennie.
6. Codziennie jeść 5 porcji świeżych warzyw i owoców.
7. Dzienny limit spożywanej soli – 6 gramów. Ponadto należy unikać produktów konserwowanych solą.
8. Nie stosować suplementów diety poza szczególnymi przypadkami, jak na przykład przyjmowanie kwasu foliowego w czasie ciąży.
9. Kobietom zaleca się karmienie piersią przez okres 6 miesięcy.
10. Osoby po przebytym nowotworze powinny radzić się w kwestiach żywieniowych specjalistów.



New Scientist
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter