Otwarcie Projektu pn. "Animator Innowacji i Przedsiębiorczości w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi - ANIMA"
W dniu 1 lutego (poniedziałek) odbyło się Seminarium Otwierające Projekt pn. "Animator Innowacji i Przedsiębiorczości w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi - ANIMA".
Projekt "ANIMA" realizowany jest w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Kreator Innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej", którego celem jest zbliżenie świata nauki i gospodarki
„Kreator innowacyjności Wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej”
określony jest na podstawie Rozporządzenia Ministra i Nauki Szkolnictwa Wyższego w sprawie programu „Kreator innowacyjności – wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej” z dnia 28 maja 2008 roku (Dz. U. z dnia 9 czerwca 2008 roku)
Program Kreator Innowacyjności jest odpowiedzią na zapotrzebowanie sektora nauki i sektora gospodarki dotyczące wzajemnej współpracy. Ma on być pomostem łączącym oba światy poprzez wspieranie inicjatyw studentów i pracowników uczelni w zakresie podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć i promocji przedsiębiorczości. Program ma zachęcać do podnoszenia kwalifikacji kadr akademickich w zakresie przedsiębiorczości, zarządzania własnością intelektualną oraz komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych. Ma pomagać w tworzeniu warunków do komercjalizacji wyników prac badawczych na uczelniach a także w tworzeniu i rozwijaniu jednostek organizacyjnych działających na rzecz transferu technologii. Wypracowanie standardów komunikacji pomiędzy sferą badawczą a przedsiębiorstwami jest kluczowym zadaniem Programu.
Beneficjenci Programu:
Zgodnie z rozporządzeniem beneficjentami programu „Kreator innowacyjności – wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej” mogą być:
• uczelnie;
• akademickie inkubatory przedsiębiorczości;
• centra transferu technologii;
• jednostki naukowe;
• parki technologiczne;
• konsorcja badawczo-rozwojowe;
• podmioty działające na rzecz nauki.
W ramach Programu będą finansowane następujące rodzaje zadań:
1) tworzenie i wdrażanie uczelnianych systemów komercjalizacji nowoczesnych technologii;
2) przygotowanie i wdrożenie procedur zarządzania własnością intelektualną w uczelniach;
3) tworzenie i obsługa baz danych zawierających informacje o wynikach badań naukowych
4) zakup usług doradczych i szkoleniowych – z zakresie zadań, o których mowa w pkt 1 i 2 lub świadczenie usług doradczych i szkoleniowych – z zakresu zadań, o których mowa w pkt 1 i 2, przez podmioty wymienione w §2
5) udział w wystawach i targach dotyczących współpracy jednostek naukowych z przedsiębiorstwami
6) działalność informacyjno – promocyjna – polegająca na prowadzeniu działań edukacyjnych dotyczących komercjalizacji wiedzy, transferu technologii, przedsiębiorczości, wśród studentów i kadry naukowej;
7) zakup sprzętu i wyposażenia na potrzeby realizacji zadań określonych w pkt 1-6
Maksymalna kwota dofinansowania z budżetu państwa może wynosić 90% planowanych kosztów realizacji projektu (z zastrzeżeniem przepisów dotyczących pomocy publicznej de minimis).
Składanie wniosków:
Wnioski mogą być składane dwa razy w roku: do 30 czerwca i 30 listopada Warunkiem koniecznym uczestnictwa w Programie Ministra „Kreator Innowacyjności” jest spełnienie ściśle określonych w Rozporządzeniu wymagań, którymi są: 1) Złożenie w 2 egzemplarzach poprawnie wypełnionego wniosku udostępnionego na stronie MNiSW. Wnioski należy wypełnić zgodnie z Rozporządzeniem, a zwłaszcza z uwzględnieniem zadań w nim zawartych; 2) Złożenie wraz z wnioskiem wymienionych w nim załączników. Dla uzyskania pozytywnej oceny z badania formalnego, konieczne jest także przedstawienie określonego kwotowo 10 % wkładu własnego Wnioskodawcy. Przeprowadzany w chwili obecnie Program Kreator Innowacyjności spotkał się z dużym zainteresowaniem potencjalnych Beneficjentów co świadczy o zapotrzebowaniu sektora nauki na wsparcie w komercjalizacji osiągnięć naukowych. Zainteresowanie ze strony m. in. uczelni czy instytutów świadczy o tym, że pomost łączący świat nauki i biznesu służyć będzie Beneficjentom w skuteczny sposób wprowadzać swoje innowacyjne pomysły do świata gospodarki.
KOMENTARZE