Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Opracowano nowy sposób stabilizowania hemoglobiny
Nowa technika stabilizowania hemoglobiny, którą opracowali naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Connecticut (UConn), może pomóc w opracowaniu nowych stabilnych szczepionek a także przyspieszyć badania nad sztuczną krwią.

Nowe podejście do stabilizowania hemoglobiny polega na „owinięciu” jej polimerem poli (kwasu akrylowego). Polimer ten chroni cząsteczkę hemoglobiny od wysokich temperatur stosowanych podczas sterylizacji, pozwalając jednocześnie na zachowanie jej funkcji biologicznych i integralności strukturalnej. Polimer kwasu akrylowego daje możliwość  przechowywania szczepionek i innych produktów biomedycznych przez dłuższy czas bez konieczności mrożenia ich.

Zespół naukowców z UConn poszukiwał trwałego materiału, który jest łatwo dostępny, tani oraz, który można byłoby w przyszłości modyfikować. Poli (kwas akrylowy) stosowany w badaniach, występuje między innymi w jednorazowych pieluchach i jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych syntetycznych polimerów na świecie.  — Polimer ten  jest bardzo hydrofilowy – mówi prof. Challa V.Kumar. — Wiąże się z hemoglobiną tworząc szczelne zamknięcie, które chroni cząsteczkę białka, co pozwala na zachowanie integralności strukturalnej nawet po ogrzaniu do 120oC.

Zespół badał różne warianty kompozycji białko-polimer przy użyciu transmisyjnej mikroskopii elektronowej (TAM) i techniki optycznej spektroskopii. W artykule opublikowanym w zeszłym roku Kumar i jego zespół pokazali jak hemoglobina zwija się w niskocząsteczkowy poli(kwas akrylowy) tworząc nanocząsteczki, które zachowywały naturalny stan i strukturę hemoglobiny nawet po sterylizacji parą wodną. Jednocześnie cząsteczki hemoglobiny, które nie zostały zwinięte w polimer utraciły swoją funkcjonalność oraz strukturę.

W ramach badań zespół zdecydował się przeanalizować możliwość wykorzystania hemoglobiny jako sztucznego substytutu krwi, ponieważ jest to krytyczne białko, które pełni funkcję nośnika tlenu. Hemoglobina podczas ekstrakcji z krwi rozkłada się i jest toksyczna. Kumar wraz z zespołem poszukują sposobów stabilizowania naturalnej postaci hemoglobiny, tak by zachowała ona swoje funkcje i pozostała nieszkodliwa.

 

Damian Jacenik

KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter